Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Misja Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta

(EU Mission: Climate-Neutral and Smart Cities)

100 miast neutralnych dla klimatu do 2030 roku

Celem tej Misji jest wsparcie i promocja 100 europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r. i przekształcenie tych miast w ośrodki eksperymentów i innowacji.

Miasta zajmują około 3% powierzchni Ziemi, ale wytwarzają około 72% wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych. Ponadto miasta szybko się rozwijają; szacuje się, że w Europie do 2050 r. prawie 85% Europejczyków będzie mieszkać w miastach. Miasta są również tyglem, w którym współistnieją i krzyżują się strategie neutralności klimatycznej w zakresie energii, transportu, budynków, a nawet przemysłu i rolnictwa. Ponieważ gęstość użytkowania i infrastruktury w miastach jest wyższa, istnieje również większy potencjał integracji międzysektorowej i złożonej infrastruktury. Ponadto miasta mają dostęp do większego kapitału i know-how oraz mogą tworzyć korzyści skali niezbędne do pilotowania i rozwijania nowych pomysłów i koncepcji.

Transformacja miast w ramach Misji, będzie się koncentrowała na 5 obszarach:

  • Model transformacji miast w centra innowacji;
  • Nowe formy zarządzania partycypacyjnego;
  • Model ekonomiczny i finansowania działań na rzecz klimatu;
  • Model „zintegrowanego planowania miejskiego”; Inteligentne systemy i platformy danych.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.