Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Niebiesko-granatowo-żółte tło, na nim angielski tytuł: the 2022 EU industrial r&d Investment Scoreboard

EU R&D Scoreboard 2022: rosną inwestycje przemysłu UE w badania i rozwój

Przemysł europejski odnotował w 2021 r. blisko 9-procentowy wzrost w zakresie inwestycji w badania i rozwój w porównaniu ze spadkiem o 2,2% związanym z pandemią w 2020 r. – pokazuje najnowsza opublikowana przez Komisję Europejską tablica wyników inwestycji w badania i rozwój przemysłu UE.

Szczegóły badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską można znaleźć w najnowszym wydaniu EU Industrial R&D Investment Scoreboard 2022.

Głównym celem unijnej tablicy wyników inwestycji w badania i rozwój w przemyśle jest porównanie wyników unijnych gałęzi przemysłu napędzanych innowacjami z ich głównymi światowymi odpowiednikami oraz udostępnienie bazy danych inwestycji w badania i rozwój, z której przedsiębiorstwa, inwestorzy i decydenci mogą korzystać do porównywania wyników poszczególnych przedsiębiorstw z wynikami najlepszych światowych konkurentów w swoich sektorach. Unijna tablica wyników inwestycji w badania i rozwój w przemyśle publikowana jest corocznie od 2004 r.

Edycja wyników z 2022 r. zawiera analizę 2500 największych w 2021 r. na świecie inwestorów w badania i rozwój, w tym 1000 największych inwestorów z UE. Firmy te, z siedzibami głównymi w 41 krajach i ponad 900 tys. spółek zależnych na całym świecie, zainwestowały w 2021 r. ponad 48,5 mln euro w badania i innowacje. Łączna wartość inwestycji we wszystkich 2500 firm wyniosła 1093,9 mld euro, co odpowiada 86% światowych wydatków na badania i rozwój finansowanych przez biznes i po raz pierwszy przekroczyła kwotę biliona euro.

Wśród pierwszych 2500 znajduje się 361 firm z UE, które odpowiadają za 17,6% wszystkich inwestycji w badania i rozwój, 822 firmy amerykańskie (40,2%), 678 firm chińskich (17,9%), 233 firmy japońskie (10,4%) i 406 firm z pozostałych części świata (3,9%).

Wśród 1000 analizowanych czołowych inwestorów w B+R z 19 państw UE znajdują się trzy polskie firmy, z inwestycjami sięgającymi blisko 79 mln euro.

UE światowym liderem B+R w motoryzacji

Tablica wyników pokazuje również duże zróżnicowanie sektorowe w UE oraz podkreśla intensyfikację światowego wyścigu technologicznego w czterech kluczowych sektorach, które odpowiadają za ponad trzy czwarte wszystkich zgłoszonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych: producenci ICT (22,6%), branża ochrony zdrowia (21,5%), usługi ICT (19,8%) i branża motoryzacyjna (13,9%). UE pozostaje światowym liderem inwestycji w badania i rozwój w sektorze motoryzacyjnym, poza tym wiele podmiotów zaangażowanych jest w przemysł lotniczy, obronny i chemiczny oraz ochrony zdrowia. Przedsiębiorstwa z UE osiągnęły najwyższe wyniki w większości celów zrównoważonego rozwoju i wykazały postępy od zeszłego roku.

Jako nowy aspekt strategii innowacji korporacyjnych przeanalizowano również Corporate Venture Capital (CVC). Badania i rozwój oraz CVC uzupełniają się i wspierają, zwłaszcza w dziedzinie ICT i zdrowia.

W ciągu ostatnich 10 lat (2012-2021) inwestycje europejskich firm w B+R zwiększyły się o 83,4% przyczyniając się do wzrostu zatrudnienia o 17,7% i wzrostu sprzedaży o 33,5%.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.