Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na zdjęciu: monety pięćdziesięciocentowe ułożone w stosiki
(Fot. EU Newsroom)

Budżet UE na 2022 rok: PE cofa cięcia wydatków na Horyzont Europa

  • Opublikowano: 27 października 2021
  • Autor: redakcja

Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą wspierać ożywienie po pandemii, pobudzać inwestycje, walczyć z bezrobociem i położyć podwaliny pod bardziej odporną i zrównoważoną Unię. W ubiegłym tygodniu europarlament przyjął swoje stanowisko w sprawie budżetu UE na 2022 rok. Eurodeputowani cofnęli większość cięć zaproponowanych przez Radę Europejską (o łącznej wartości ok. 1,43 mld euro), a tym samym przywrócili projekt budżetu do poziomu pierwotnie zaproponowanego przez Komisję w odpowiednich pozycjach budżetowych.

Europosłowie zwiększyli finansowanie programów i polityk, które ich zdaniem przyczyniają się do ożywienia po pandemii, zgodnie z priorytetami Parlamentu Europejskiego określonymi w jego wytycznych na 2022 rok. Obejmują one program badawczy Horyzont Europa (+305 mln euro powyżej projektu budżetu), instrument Łącząc Europę, który finansuje budowę wysokiej jakości i zrównoważonych transeuropejskich sieci transportowych, energetycznych i cyfrowych (+207 mln euro) oraz program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE (+171 mln euro). (…) Wzmocniono również EU4Health, przeznaczając dodatkowe 80 mln euro na zbudowanie silnej Europejskiej Unii Zdrowia i zwiększenie odporności krajowych systemów opieki zdrowotnej.

Teraz odbędą się 3-tygodniowe rozmowy koncyliacyjne z Radą w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu, który następnie musi zostać przegłosowany przez PE i podpisany przez jego przewodniczącego.

Czytaj więcej: Budżet UE na 2022 r.: europosłowie chcą skupić się na odbudowie po COVID-19.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.