Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Branżowe Punkty Kontaktowe wesprą polskie podmioty w partnerstwach Horyzontu Europa

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2022
  • Autor: redakcja

Powołano Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK), które będą wspierać przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu Horyzontu Europa. BPK będą współpracować z Krajowym Punktem Kontaktowym w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz z Horyzontalnymi Punktami Kontaktowymi.

Branżowe Punkty Kontaktowe uzupełnią polski system wsparcia udziału w Horyzoncie Europa, którego centralną jednostką jest Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR.

Sześć instytutów Łukasiewicza w Gliwicach, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie będzie pełnić rolę BPK w następujących obszarach:

  • Zrównoważona Gospodarka (Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych),
  • Transformacja Cyfrowa (Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny),
  • Technologie Medyczne i Zdrowie (Łukasiewicz – PORT),
  • Inteligentna i Czysta Mobilność (Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa),
  • Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia (Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) oraz
  • Przemysł 4.0 (Łukasiewicz – PIAP).

Ich działalność będzie koordynowana przez Łukasiewicz-ORGMASZ.

Branżowe Punkty Kontaktowe będą funkcjonowały do 2027 roku, a ich działalność będzie się koncentrowała na promocji partnerstw europejskich oraz wspieraniu w nich polskich jednostek. W tym celu BPK będą integrowały środowiska skupione wokół technologii cyfrowych, przemysłu i przestrzeni kosmicznej, a także wspierały je w pozyskiwaniu dużych środków na realizację projektów B+R z programu Horyzont Europa.

Do zadań BPK należą m.in.: organizacja specjalistycznych szkoleń nt. tworzenia konsorcjów i zdobywania środków z Horyzontu Europa, aranżowanie spotkań partnerów naukowych i biznesowych, reprezentowanie polskich podmiotów w stowarzyszeniach międzynarodowych oraz poszukiwanie dla nich partnerów zagranicznych.

Warto podkreślić, że zadania BPK będą komplementarne w stosunku do zadań sieci sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych (Gdańsk, Gliwice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań), koordynowanych przez KPK/NCBR i koncentrujących się na zagadnieniach administracyjnych i przekrojowych w Horyzoncie Europa.

Horyzont Europa to program o budżecie przekraczającym 95 mld euro wspierający doskonałe projekty badawcze i innowacyjne. Stanowi on wyjątkową szansę dla polskich przedsiębiorstw, jednostek badawczych i naukowych, które dzięki niemu mogą rozwijać i wdrażać przełomowe innowacje, przyczyniając się tym samym do rozwoju gospodarczego Polski i Europy.

W ramach konkursów mogą być składane projekty o wartości od 1 do 20 mln euro. Takie środki pozwalają na wsparcie badań przełomowych wykorzystujących nowoczesną infrastrukturę, a także umożliwiają testowanie kosztochłonnych technologii w różnych obszarach.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.