Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Wyniki pierwszych konkursów PR Horyzont Europa już dostępne

  • Opublikowano: 31 stycznia 2022
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska udostępniła wyniki z pierwszych 23 konkursów Programu Ramowego Horyzont Europa: 2958 podmiotów z 88 państw złożyło 951 wniosków projektowych, z których 86 – na łączną kwotę 575,12 mln euro, zostało zakwalifikowanych do dofinansowania.

Uczestnictwo Polski

12 podmiotów (2,33% podmiotów z UE) uczestniczy obecnie w 11 projektach (12,79% projektów z udziałem UE) na łączną kwotę 5,11 mln euro dofinansowania netto z Komisji Europejskiej. Uzyskany przez Polskich uczestników wynik finansowy stanowi 1,01% kwoty dofinansowania projektów UE, plasując nas na 13. miejscu wśród pozostałych państw UE. Polska po raz pierwszy wyprzedziła Grecję, przeskakując o jedną pozycję w rankingu państw aplikujących z sukcesem o granty oraz pozostaje liderem w grupie nowych państw członkowskich (UE13).

Trzy grupy organizacji z Polski znalazły się wśród beneficjentów dofinansowania z nowego programu. Większość (58,33%) to jednostki administracji publicznej; pozostałe dwie to uczelnie (28,92%) oraz instytuty naukowe (12,75%). Pełna lista uczestników dostępna w tabeli w dashboardzie.

Spowolniony start Horyzont Europa

Prawdopodobnie stan pandemii COVID-19 spowodował, że zaangażowanie w przygotowanie wniosków projektowych, w odpowiedzi na pierwsze 23 konkursy HE, znacznie odbiega od zaangażowania w pierwszych 23 konkursach w 7.PR i programie Horyzont 2020. W 7.PR i H2020 liczba wniosków była odpowiednio  4- i 6-krotnie wyższa, a liczba uczestniczących we wnioskach podmiotów była wyższa ponad 12-krotnie. Należy zatem się spodziewać, że jeśli aktywność wnioskodawców wróci do stanu z poprzednich PR, to w kolejnych konkursach HE współczynnik sukcesu będzie niski – znacznie większa liczba aplikujących będzie przypadała na tą samą liczbę dostępnych grantów.

 

Nowy dashboard

Nowy interaktywny dashboard, gdzie zaprezentowano dane po pierwszych 23 konkursach dla podmiotów z całego świata jest dostępny w dziale Analizy i statystyki.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.