Ruszyła rejestracja na II Kongres Umiędzynarodowienia, który odbędzie się w dniach 11 i 12 września 2024 r. w Warszawie. W trakcie wydarzenia zapraszamy na rocznicowy panel dyskusyjny „25 lat polskiej nauki w ekosystemie europejskich Programów Ramowych. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”.
Uczestnicy wydarzenia będą dyskutować nad przyszłością polskiej nauki w kontekście współpracy międzynarodowej. Kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski oraz zagraniczni eksperci i ekspertki spotkają się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który jest partnerem kongresu organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki.
Drugiego dnia kongresu, w czwartek 12 września br., w godz. 9:30 – 11:00 zapraszamy na rocznicowy panel dyskusyjny: 25 lat polskiej nauki w ekosystemie europejskich Programów Ramowych. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?, który poprowadzi Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Horyzontu Europa w NCBR, Magdalena Bem-Andrzejewska.
Celem panelu będzie dyskusja o znaczeniu udziału polskich podmiotów w Programach Ramowych dla polskiej nauki. Porozmawiamy o statystykach, polskich silnych i słabych stronach, barierach systemowych i indywidualnych. A także o tym, jakie są korzyści z uczestnictwa w Programach Ramowych dla kraju, danej organizacji, a także konkretnych badaczy i czy przeważają one nad trudnościami.
Środki pozyskane przez krajowe jednostki z programu Horyzont Europa już o 140% przekraczają środki pozyskane na tym samym etapie z poprzedniego programu Horyzont 2020, widać więc znaczną poprawę. Wspólnie zastanowimy się, co można zrobić na różnych poziomach operacyjnych, także w kontekście kolejnego, 10. Programu Ramowego UE, aby ta tendencja wzrostowa była trwała.