Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Po lewej niebiesko-żółta flaga Ukrainy, po prawej granatowa flaga Unii Europejskiej z żółtymi gwiazdkami
Fot. ec.europa.eu

UE zawiesza finansowanie projektów badawczych, w których uczestniczą organizacje z Rosji

  • Opublikowano: 4 marca 2022
  • Autor: redakcja

W związku z rosyjską agresją militarną na Ukrainę i w geście solidarności z ukraińskimi partnerami, Unia Europejska zawiesza współpracę badawczą z podmiotami rosyjskimi.

– Rosyjska interwencja to atak na elementarne wartości wolności, demokracji i samostanowienia, na których opierają się ekspresja kulturowa, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca badawcza – podkreśliła w specjalnym komunikacie Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

W konsekwencji, UE wstrzymuje przygotowania do umów grantowych dla czterech projektów w ramach programu Horyzont Europa, w których uczestniczy pięć rosyjskich organizacji badawczych. Jednocześnie zablokowane zostają wszelkie płatności na rzecz rosyjskich podmiotów w ramach istniejących kontraktów, podpisanie nowych umów zostaje zawieszone do odwołania.

– Jesteśmy mocno zaangażowani w zapewnienie dalszego pomyślnego udziału Ukrainy i ukraińskich podmiotów w programach badawczych i szkoleniowych Horyzont Europa i Euratom – dodaje unijna komisarz.

W październiku 2021 r. Ukraina podpisała umowę o stowarzyszeniu z programami Horyzont Europa i Euratom. Układ o stowarzyszeniu wejdzie w życie po powiadomieniu Komisji Europejskiej przez Ukrainę o zakończeniu procesu ratyfikacji. Jednocześnie zostały podjęte kroki administracyjne aby zapewnić, że odnoszący sukcesy beneficjenci ukraińscy będą mogli otrzymać finansowanie z unijnych programów na rzecz badań i innowacji.

Równolegle delegatka RP do Komitetu Strategicznego PR UE Horyzont Europa, dyrektor KPK/NCBR Magdalena Bem-Andrzejewska, na posiedzeniu tego komitetu w dniu 2 marca br. wezwała delegacje pozostałych krajów do solidarności z ukraińskimi badaczami, informując jednocześnie o krokach podejmowanych przez polski rząd w zakresie wsparcia narodu ukraińskiego w bieżących tragicznych okolicznościach oraz zawieszeniu współpracy z Federacją Rosyjską w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

Pełen komunikat UE w języku angielskim Tutaj

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.