Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej działający przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wraz z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi operującymi przy największych uczelniach polskich, realizują powierzone im zadanie tworzenia solidnego zaplecza wspierania uczestnictwa polskich jednostek w kolejnych Programach Ramowych UE i reprezentowania Sieci KPK na arenie międzynarodowej.
Zespół Sieci KPK to kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów z największych ośrodków akademickich posiadających wiedzę z zakresu programów sektorowych, jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów. W zakresie naszego wsparcia jest również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych, własności intelektualnej, pozyskania kredytów i uczestnictwa w dedykowanych programach rozwoju technologii bazujących na partnerstwie publiczno-prywatnym.
Siec KPK realizuje wspólnie opracowywane strategie działania, dostosowując metody i sposoby pracy zarówno do wymogów, jak i specyfiki oraz potrzeb poszczególnych regionów.
Siec KPK jest jednoznacznie postrzegana jako źródło informacji o Programach Ramowych na potrzeby całego kraju, zapewniające wszystkim beneficjentom bezpośredni dostęp do swojej bogatej oferty i ułatwiając w ten sposób aplikowanie o środki z tego programu, ukierunkowane na rozwój nauki, badań i innowacji.
Eksperci Sieci KPK pomagają zarówno pojedynczym osobom, instytucjom naukowym, badawczo-rozwojowym, naukowcom, przedsiębiorstwom, organizacjom i władzom publicznym zainteresowanym uczestnictwem w programach badawczych UE (Horyzont 2020, Horyzont Europa), poprzez działalność informacyjną, szkoleniową i ekspercką; promuje europejskie badania, rozwój technologiczny i innowacje; wspiera współpracę międzynarodową.
Podobne punkty działają w krajach UE i stowarzyszonych z programami oraz w wybranych państwach trzecich.