Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Rekordowa liczba zgłoszeń do EU Prize for Women Innovators 2021

  • Opublikowano: 8 lipca 2021
  • Autor: redakcja

Aż 264 zgłoszenia napłynęły z całej Europy i krajów stowarzyszonych do ósmej edycji Europejskiej Nagrody dla Innowatorek. Nabór zakończył się w środę 30 czerwca br. Dla porównania: w 2020 roku zgłoszono 198 wniosków, a w 2019 – 155.

Do tegorocznej edycji zgłosiły się innowatorki z 35 różnych krajów. Największa liczba zgłoszeń pochodziła z Hiszpanii (36 wniosków), 30 wniosków pochodziło z krajów UE 13, Portugalii i Grecji, a kolejne 44 wnioski złożyły kraje stowarzyszone, w tym dwa wnioski z Tunezji i pierwsze wnioski z Bośni i Hercegowiny.

Kandydatki do tegorocznej nagrody założyły szereg innowacyjnych firm, zajmujących się rozwojem technologii medycznych, zielonymi technologiami, 5G, fintechy i nie tylko.

Kwalifikujące się wnioski będą oceniane od lipca do października przez niezależne jury złożone z ekspertów. Lista finalistek zostanie opublikowana w październiku, a zwyciężczynie zostaną ogłoszone na szczycie Europejskiej Rady Innowacji w listopadzie.

Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci dr Shimrit Perkol-Finkel, genialnej biolożce morskiej i wizjonerskiej przedsiębiorczyni. W 2019 r. otrzymała Nagrodę UE dla Innowatorek za przełomową pracę nad zrównoważonymi rozwiązaniami, które dawały nadzieję na odbudowę i ochronę światowych ekosystemów morskich.

Unia Europejska Unią Równości

Osiągnięcie Unii Równości (Union of Equality), która promuje równość płci we wszystkich sferach życia, jest jednym z głównych priorytetów Komisji Europejskiej. Komisja współpracuje z państwami członkowskimi i krajami stowarzyszonymi w programie Horyzont Europa, aby pokonać bariery dla przedsiębiorczości kobiet i zachęcić więcej kobiet do zakładania własnych firm.

Uruchomiona po raz pierwszy w 2011 r. Nagroda UE dla Innowatorek została utworzona w celu podniesienia świadomości potrzeby zwiększenia liczby przedsiębiorczyń i stworzenia wzorów do naśladowania dla kobiet i dziewcząt.

Nagroda jest przyznawana co roku czterem utalentowanym innowatorkom z UE i krajów stowarzyszonych, które założyły odnoszącą sukcesy firmę i wprowadziły innowacje na rynek. Każda z trzech zwyciężczyń otrzyma po 100 tys. euro, natomiast 50 tys. euro trafi do Rising Innovator mającej nie więcej niż 30 lat.

W lipcu Komisja Europejska rozpoczyna nową akcję wsparcia kierowanych przez kobiety start-upów deep tech. Program Women TechEU zaoferuje przedsiębiorczyniom najwyższej klasy coaching i mentoring, a także finansowanie, które pomoże przenieść ich działalność na wyższy poziom.

(Źródło: EIC News)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.