Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

„Regiony na Horyzoncie” – cztery miesiące kampanii za nami

Już od czterech miesięcy Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Programu Horyzont Europa (KPK) prowadzi kampanię „Regiony na Horyzoncie”, której celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego przez Horyzontalne Punkty Kontaktowe (HPK) w sześciu makroregionach Polski. Przybliżamy działalność, specjalizacje, metodykę pracy oraz zakres świadczonego przez sieć wsparcia. Pokazujemy sukcesy polskich podmiotów w zdobywaniu grantów oraz zachęcamy lokalne środowiska do intensyfikacji zaangażowania w największy na świecie program Unii Europejskiej finansujący badania i innowacje – Horyzont Europa (HE).

Za nami 4 konferencje stacjonarne, kolejno w Krakowie, Olsztynie, Lublinie i Katowicach, w których uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego oraz beneficjenci programu, dzieląc się doświadczeniami w zdobywaniu i realizacji grantów z HE. Łącznie zorganizowanych zostało 17 szkoleń w formule stacjonarnej i online. Przeprowadziliśmy wywiady z beneficjentami programu HE w całej Polsce oraz analizowaliśmy dane statystyczne dotyczące uczestnictwa polskich podmiotów w HE dla każdego makroregionu. Opublikowaliśmy 12 artykułów w dodatkach regionalnych Gazety Wyborczej oraz portalu gazeta.pl. Przez 10 dni w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia promowaliśmy wsparcie, jakie Horyzontalne Punkty Kontaktowe oferują osobom ubiegającym się o pracę w charakterze eksperta Unii Europejskiej oceniającego wnioski projektowe. Opublikowaliśmy 8 artykułów na stronach internetowych KPK, HPK oraz w newsletterze NCBR. Nasze działania wspieraliśmy również kampanią promocyjną Horyzontalnych Punktów Kontaktowych w pociągach regionalnych na terenie 11 województw oraz reklamą w Internecie, w wyniku której odnotowaliśmy ponad 11 tys. wejść na stronę kpk.gov.pl. Wspomnieć należy również o dziesiątkach postów w mediach społecznościowych publikowanych regularnie przez Krajowy Punkt Kontaktowy, jak również każdy z Horyzontalnych Punktów Kontaktowych.

Oferta Horyzontu Europa dla regionów

Bohaterem marca był HPK Polska Południowo-Wschodnia, którego jedną ze specjalizacji są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Przez cały miesiąc przyglądaliśmy się możliwościom, jakie oferuje Horyzont Europa, na przykładzie nauk o życiu (life sciences), poznaliśmy kompetencje eksperckie i zakres działalności podmiotów funkcjonujących w tym obszarze na terenie Polski południowo-wschodniej oraz promowaliśmy osiągnięcia i sylwetki naukowców, którzy odnieśli sukcesy w pozyskiwaniu grantów. HPK PPW przygotował cykl 8 szkoleń oraz stacjonarną konferencję w Krakowie, podczas której dyskutowano na temat partnerstw europejskich, spotkań brokerskich oraz Misji HE.

Konferencja w Olsztynie (fot. HPK PP)

W kwietniu przenieśliśmy się na północ kraju, gdzie HPK Polska Północna oferuje unikalny model wsparcia dla wszystkich podmiotów zainteresowanych Horyzontem Europa. Podczas konferencji w Olsztynie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak pokierować swoją karierą naukową z wykorzystaniem finansowania z Horyzontu Europa. W trakcie szkoleń eksperci HPK PP omówili  procedurę podpisywania umowy grantowej, dyskutowali o tym, jak skutecznie szukać partnerów do konsorcjum projektowego oraz przybliżyli działania, które są podejmowane w ramach platformy współpracy Pomorski Horyzont na rzecz podmiotów z województwa pomorskiego.

W maju kampania „Regiony na Horyzoncie” zbiegła się z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym wyjątkowym miesiącu przenieśliśmy się na wschód Polski, prezentując ofertę HPK Polska Wschodnia działającego na terenie województw lubelskiego oraz podlaskiego. Tym razem skupiliśmy się na temacie jakości życia w szerokim kontekście obejmującym ochronę żywności oraz wybrane aspekty ochrony zdrowia. Przez cały miesiąc trwały szkolenia online, natomiast podczas konferencji w Lublinie zaprezentowane zostały m.in. możliwości, jakie daje Horyzont Europa w obszarze Klastra 6: Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko oraz Misja Gleba.

Konferencja podczas Euro Science Open Forum w Katowicach (fot. HPK PPZ)

Zielony Śląsk z Horyzontem Europa to czerwcowa odsłona kampanii „Regiony na Horyzoncie”. Przewodnim tematem tego miesiąca była energetyka, ICT i zielony transport. Województwa śląskie, opolskie oraz dolnośląskie, znajdujące się w obszarze działalności HPK Polska Południowo-Zachodnia, posiadają ogromny potencjał we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, na realizację których można zdobyć grant w programie Horyzont Europa. HPK PPZ przygotował trzy seminaria stacjonarne we Wrocławiu i Gliwicach na temat komercjalizacji wyników badań naukowych, aspektów finansowych w HE oraz bezpieczeństwa cywilnego. Gościliśmy również na Euro Science Open Forum w Katowicach, gdzie eksperci z HPK Polska Południowo-Zachodnia zorganizowali wystawę i konferencję na temat innowacji w energetyce, ICT i zielonym transporcie.Horyzontalne Punkty Kontaktowe wspierają polskich specjalistów ze wszystkich dziedzin w ubieganiu się o kontrakt eksperta lub ekspertki Komisji Europejskiej.

Wracamy we wrześniu

Za nami cztery niezwykle intensywne miesiące, ale kampania „Regiony na Horyzoncie” nadal trwa. Wracamy we wrześniu – szczególnym miesiącu, w którym obchodzić będziemy 25. rocznicę uczestnictwa Polski w programach ramowych Unii Europejskiej. Bohaterem tego miesiąca będzie HPK Polska Centralna, a w październiku kampanię kontynuować będzie HPK Polska Zachodnia. Przed nami wydarzenia związane z transformacją energetyczną i biotechnologią w kontekście możliwości finansowania, jakie daje Horyzont Europa.

Sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych została wyłoniona w 2022 r. i jest koordynowana oraz finansowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR. Zasadniczym zadaniem sieci jest udzielanie wsparcia merytorycznego i administracyjnego podmiotom zainteresowanym udziałem w programie Horyzont Europa, na poziomie regionalnym. Metody pracy poszczególnych HPK są dostosowane do specyfiki oraz potrzeb poszczególnych makroregionów. Oferta sieci jest kompleksowa dzięki wyspecjalizowaniu punktów (np. finanse, IPR, firmy w HE) i wspólnemu z KPK kalendarium seminariów i szkoleń. Sieć KPK-HPK to w sumie ponad 100 ekspertów od Horyzontu Europa w całym kraju.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.