Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Dziennikarka podstawia mikrofon rektorowi Politechniki Łódzkiej. Obok stoją trzy osoby
Spotkanie inauguracyjne partnerów projektu FRONTSH1P (fot. Politechnika Łódzka)

„Najbardziej polski projekt europejski” FRONTSH1P realizuje grant EU Green Deal

  • Opublikowano: 18 listopada 2021
  • Autor: redakcja

34 ośrodki badawcze i firmy z Europy biorą udział w unijnym projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 mln euro. Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie „zielonych” technologii dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Koordynatorem projektu jest firma K-Flex Polska, a aż 10 partnerów to jednostki polskie.

17 listopada br. w Zatoce Sportu PŁ w Łodzi odbyło się pierwsze robocze spotkanie partnerów biorących udział w projekcie FRONTSH1P. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 19 mln euro, a lista uczestników obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii.

– Nasz projekt jest bardzo złożony, o czym świadczy jego budżet i lista konsorcjantów. Politechnika Łódzka lubi wyzwania, których efekty niosą dobro dla naszej coraz bardziej zagrożonej działaniami człowieka planety. Podejmujemy wiele inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a przystąpienie do tego wielkiego projektu jest jedną z nich. Cieszy mnie, że region łódzki będzie obszarem pierwszego wdrożenia dobrych rozwiązań i technologii, które później pójdą w świat – podkreślił rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Poinformował też, że uczelnia będzie prowadziła prace badawczo-rozwojowe związane z odpadami z tworzyw sztucznych i gumy, skupiając się nad rozwojem technologii pozwalającej na ponowne wykorzystanie dwutlenku węgla wyprodukowanego w ramach działalności lidera projektu – włoskiej firmy K-Flex.

K-Flex ma 14 zakładów produkcyjnych na całym świecie; w Polsce działa od 19 lat. Zakład zatrudnia ponad 800 osób w Uniejowie. Specjalizuje się w produkcji izolacji termicznej i akustycznej ze spienionego kauczuku i polietylenu.

– Chcemy wykorzystać każdy element odpadu z produkcji do ponownego użycia w naszych procesach. Są to procesy skomplikowane, a uzyskane dofinansowanie pozwoli nam je rozwijać i ulepszać. Stworzyliśmy konsorcjum, aby być przyjaznym dla środowiska, tutaj na terenie województwa łódzkiego, ale także szerzej, w całej Europie – zaznaczył dyrektor zarządzający polskiego oddziału firmy K-Flex Barłomiej Gröbner.

Najbardziej polski projekt europejski

Ekspertka Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR dr Magdalena Głogowska wyjaśniła, że projekt FRONSH1P jest jednym z czterech spośród ponad 90 złożonych wniosków, które otrzymały dofinansowanie.

– W ramach tego projektu powstanie Terytorialny Klaster Inicjatyw o Obiegu Zamkniętym, w którym łączą siły kluczowi partnerzy – nauka, biznes władze lokalne i władze regionalne. To jest bardzo ambitny i wymagający projekt, który przyczyni się do transformacji województwa łódzkiego w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, ale to nie wszystko – opracowane tutaj rozwiązania będą powielane w innych regionach Polski i zagranicą – dodała.

FRONTSH1P to „najbardziej polski projekt europejski”, bo aż 11 uczestników to polskie instytucje, których wydatki wyniosą 7,5 mln euro z całkowitego budżetu. Polskimi partnerami w projekcie są: Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich Opus, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Województwo Łódzkie, Związek Międzygminny Bzura, Gmina Parzęczew, KPMG Advisory, Sirmax Polska, Leda Polymer. Koordynatorem projektu jest K-Flex Polska.

Projekt finansowany jest z programu Horyzont 2020 z konkursu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Międzynarodowi eksperci przyznali wnioskowi złożonemu przez konsorcjum maksymalną ocenę.

Cztery pętle GOZ

Partnerzy konsorcjum będą opracowywać rozwiązania dotyczące tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, a więc takiego rozwiązania systemowego, w którym tworzy się zamknięte pętle, minimalizując w ten sposób zużycie surowców i produkcję odpadów. W ramach projektu zostaną utworzone cztery takie pętle. Każda z nich dotyczyć będzie innego rodzaju odpadów. W jednej znalazły się opakowania drewniane, w drugiej żywność oraz rolnicze i komunalne odpady organiczne, w trzeciej ścieki, a w czwartej – odpady z tworzyw sztucznych i gumy.

W ciągu 4 lat mają powstać nowe rozwiązania, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów produkcji i konsumpcji, poprawy jakości życia, zwiększenia interakcji między regionami miejskim i wiejskim, a w rezultacie – wzrostu gospodarczego. Zaproponowany model zostanie wdrożony i zademonstrowany w województwie łódzkim. Przewiduje się, że w rezultacie projektu emisja dwutlenku węgla w regionie może spaść o 2-3 proc. Przyjęte w projekcie koncepcje i rozwiązania będzie można zastosować w wielu rejonach Europy.

(Źródło: Politechnika Łódzka)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.