Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Fot. Pixabay.com

Łukasiewicz – PORT koordynuje projekt Twinning w ramach Horyzontu Europa

  • Opublikowano: 19 stycznia 2023
  • Autor: redakcja

Zespół Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii z Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii  otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro na realizację projektu związanego z badaniem chorób neuropsychiatrycznych. Projekt wrocławskiego zespołu znalazł się w pierwszej piątce wybranej z 391 aplikacji zgłoszonych w ramach programu Twinning Horyzontu Europa. Serdecznie gratulujemy!

Projekt SAME-NeuroID (Standardized Approaches to Modelling and Examination of Neuropsychiatric Disorders) powstał we współpracy z trzema uznanymi europejskimi ośrodkami naukowo-badawczymi: Paryskim Instytutem Badań nad Mózgiem, Instytutem Psychiatrii Maxa Plancka w Monachium oraz Centrum Medycznym Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Łukasiewicz – PORT występuje w nim w roli lidera/koordynatora konsorcjum.

Głównym celem projektu SAME-NeuroID jest wypracowanie wspólnych standardów tworzenia i wykorzystania modeli chorób neuropsychiatrycznych. Aktualnie jednym z największych problemów, z jakim mierzą się naukowcy, jest stosowanie przez laboratoria różnych metod badawczych, co często uniemożliwia porównywanie otrzymywanych wyników badań. Unifikacja procedur i standardów pomiędzy laboratoriami umożliwi efektywną i wiarygodną realizację wielu przyszłych projektów badawczych z wykorzystaniem już istniejących i sprawdzonych procedur partnerów Twinningowych.

Dalekosiężnym celem projektu jest stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci laboratoriów używających tych samych wystandaryzowanych metod dla prac badawczych.

Rezultatem projektu będzie m.in. platforma badawcza, pomyślana jako repozytorium wypracowanych procedur oraz stworzenie w Łukasiewicz – PORT laboratorium, w którym te procedury będą testowane i walidowane. Rozwinięta i poszerzona zostanie także współpraca z laboratoriami w jednostkach partnerskich, w których również będą sprawdzane opracowane procedury.

Projekt SAME-NeuroID obejmuje zarówno działalność naukową, jak i okołonaukową, a jego program składa się z kilku obszarów. Oprócz badań naukowych są to m.in. działania edukacyjne i warsztatowe zarówno dla doświadczonych pracowników naukowych, jak i doktorantów i studentów, organizacja wspólnych warsztatów, sympozjów i konferencji, a także transfer technologii.

Realizacja projektu przewidziana jest na 3 lata i ma się zakończyć w drugiej połowie 2025 r.

(Źródło: Łukasiewicz – PORT)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.