Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Kinga Stanisławska wśród 20 członków nowego zarządu EIC

  • Opublikowano: 19 listopada 2021
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska przedstawiła pierwszych członków nowego zarządu Europejskiej Rady ds. Innowacji. Wśród 20 wiodących innowatorów jest Kinga Stanisławska – jedna z najbardziej wpływowych kobiet w europejskiej branży technologicznej.

Kinga Stanisławska od 20 lat zajmuje się inwestycjami i finansami. Jest założycielką i Partnerem Zarządzającym Experior VC, inwestującej w firmy we wszystkich branżach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zasiada w zarządach spółek prywatnych i publicznych, a także jest założycielką platformy European Women in VC i członkinią Komitetu Inwestycyjnego Funduszu EIC.

Kinga jest również wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) oraz aktywnie wspiera kobiety w biznesie. Jest mentorem w Vital Voices i Fundacji Przedsiębiorczych Kobiet. Od stycznia 2017 jest także członkiem Grupy Wysokiego Szczebla ds. Europejskiej Rady ds. Innowacji. W 2017 i 2018 roku, Kinga znalazła się na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet w Europie w sektorze venture capital oraz startups. W 2018 roku znalazła się na liście Top 50 Women in Tech magazynu „Forbes”.

Skład zarządu EIC

Zarząd EIC odgrywa ważną rolę w kierowaniu Europejską Radą ds. Innowacji (EIC) – flagowym  europejskim programem o budżecie 10 mld euro, wspierającym przełomowe innowacje od badań na wczesnym etapie po finansowanie i skalowanie start-upów i MŚP. W szczególności zarząd będzie doradzać w zakresie strategii EIC, programu prac i portfeli tematycznych, a także w szerszych kwestiach dotyczących polityki innowacji.

Członkowie zarządu działają we własnym imieniu i są powoływani na dwuletnią kadencję, odnawialną dwukrotnie (w celu rotacji około jednej trzeciej członków co dwa lata). Nowy zarząd EIC zastąpi dotychczasową pilotażową Radę Doradczą EIC,  która pomogła ukierunkować początkową strategię i wdrożenie EIC.

Zarząd EIC planuje swoje pierwsze posiedzenie 26 listopada 2021, bezpośrednio po szczycie EIC , który odbędzie się w dniach 24 i 25 listopada w Brukseli.

Komisja Europejska ogłosiła nabór na stanowisko prezesa zarządu EIC i zaprasza wybitnych liderów innowacji do zgłaszania swoich kandydatur do 17 grudnia 2021 r. Stanowisko prezesa jest pełnoetatowe, ma on sprawować funkcję kierowniczą w EIC i przewodniczyć nowemu zarządowi.

Wybrana 20 z 432 zgłoszeń

W odpowiedzi na otwarty nabór członków zarządu EIC Komisja Europejska otrzymała 432 zgłoszenia. Wszystkie wnioski zostały ocenione na podstawie kryteriów określonych w zaproszeniu, a ostateczny wybór 20 członków (dokumenty ustanawiające program Horyzont Europa przewidują, że zarząd EIC liczy od 15 do 20 członków) zapewnia dużą różnorodność i równowagę, w szczególności biorąc pod uwagę:

  • Płeć: w nowym zarządzie panuje równowaga między kobietami a mężczyznami 50:50%;
  • Geografię: nowy zarząd obejmuje osoby 18 narodowości, w tym 8 z krajów rozszerzających się w ramach programu Horyzont Europa;
  • Wiek: w tym stosunkowo młodzi członkowie (poniżej 35 lat) i bardziej doświadczeni (powyżej 65 lat);
  • Profile: w zarządzie znaleźli się czołowi naukowcy, przedsiębiorcy, liderzy korporacji, twórcy ekosystemów innowacji; eksperci posiadający specjalistyczną wiedzę tematyczną w kluczowych obszarach przyszłych innowacji w Europie, w tym w dziedzinie cyfrowej, zdrowej i zielonej transformacji.

Zarząd ma również pewien związek z poprzednią pilotażową Radą Doradczą EIC, która była nieformalną grupą doradzającą w fazie pilotażowej EIC – siedmiu obecnych członków zarządu kontynuuje prace z pilotażowej Rady Doradczej EIC.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.