Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KE: słowo „badania” wraca do tytułu stanowiska komisarz Mariyi Gabriel

  • Opublikowano: 2 grudnia 2019
  • Autor: redakcja

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przywróciła słowo „badania” w tytule stanowiska komisarz Mariyi Gabriel, dokonując zmiany w ostatniej chwili, tuż przed zatwierdzeniem przez Parlament Europejski nowego zespołu komisarzy. Nowa Komisja Europejska objęła urząd w niedzielę 1 grudnia 2019.

Komisarz ds. badań naukowych, innowacji, edukacji, kultury i młodzieży Mariya Gabriel (fot. Twitter)

Podjęta w ostatniej chwili decyzja von der Leyen oznacza, że ​​zamiast zostać komisarz ds. innowacji i młodzieży, Bułgarka Mariya Gabriel została komisarzem ds. badań naukowych, innowacji, edukacji, kultury i młodzieży.

Zmiana dotyczy bardziej przesłania politycznego i nie zmienia zakresu odpowiedzialności pani komisarz, który miał obejmować politykę naukową i badawczą. Ale ten ruch może pomóc w rozwianiu obaw naukowców, jakoby wsparcie UE dla badań podstawowych miałoby być przyćmione przez innowacje technologiczne zorientowane na przemysł.

Decyzja została podjęta najpóźniej, jak to możliwe – w środę 27 listopada 2019 r., w tym samym dniu, w którym Parlament Europejski formalnie zatwierdził w Strasburgu  nowych komisarzy, pieczętując ich stanowiska na kolejne pięć lat.

Na dzień przed głosowaniem sprawozdawcy programu Horyzont Europa, Christian Ehler i Dan Nica, przesłali przyszłej przewodniczącej list, w którym wezwali ją – nie po raz pierwszy – do dodania słowa „badania” do stanowiska Mariyi Gabriel.

– Równowaga między badaniami a innowacjami zapewni sukces programowi Horyzont Europa  – powiedział Ehler. Z zadowoleniem przyjął również dodanie edukacji i kultury, nazywając je „podstawowymi elementami składowymi społeczeństwa europejskiego”.

Nazwa portfolio komisarz Gabriel nie było jedynym punktem spornym. Nowy komisarz z Grecji, były rzecznik komisji, Margaritis Schinas, który ma być odpowiedzialny za migrację i kulturę, początkowo otrzymał tytuł „wiceprzewodniczącego ds. ochrony naszego europejskiego stylu życia”. Jednak niektórzy lewicowi europarlamentarzyści twierdzili, że jest to ustępstwo dla skrajnej prawicy. Na drodze kompromisu von der Leyen zamieniła słowo „ochrona” na „promocja”.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.