Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KE ogłosiła nazwiska ekspertów doradzających w misjach UE, wśród nich pięcioro Polaków

  • Opublikowano: 7 września 2022
  • Autor: redakcja

Nazwiska 75 ekspertów, którzy zostali wybrani na nowych przewodniczących i członków zarządów pięciu misji UE ogłosiła komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel. Ich mandat będzie trwał od 2022 do 2025 roku. Pracami zarządu misji miejskiej pokieruje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Każdy Zarząd (Rada) misji składa się z 15 ekspertów, w tym przewodniczącego. Będą promować misje UE poprzez podnoszenie świadomości obywateli, doradzać w sprawie działań przewidzianych w planach realizacji misji i opierać się na pracach rad misji z pierwszego etapu, który trwał od 2019 do 2021 roku.

Lista ekspertów Rad Misji 2022-2025

– Odnowione rady misji skupiają najlepszych ekspertów, którzy doradzają w pięciu misjach UE. Liczę na ich wiedzę, inspirację i wizję w kształtowaniu ważnego instrumentu Horyzontu Europa, wzmacniającego podstawy poprzednich Rad Misji. Jestem przekonana, że dzięki ogromnej mobilizacji i koncentracji, wykorzystując synergie między programami, skutecznie osiągniemy cele misji – powiedziała komisarz Gabriel.

Kandydatury zgłosiło ponad 1100 osób z całej Europy i spoza niej. Proces selekcji zapewnił, że Rady składają się z niezależnych osób mogących pochwalić się osiągnięciami w służbie publicznej i angażowaniu obywateli. Rady misyjne składają się z ekspertów o zróżnicowanych profilach (biznes, administracja publiczna, nauka, kultura, zaangażowanie obywateli i organizacje społeczeństwa obywatelskiego). Wśród 75 nowo wybranych ekspertów są również Polacy: Barbara Widera (rada Misji Adaptacja do zmian klimatu), Anna Krzywoszyńska i Mateusz Ciasnocha (rada Misji Zdrowa gleba),  Klara Ramm (rada Misji  Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe), Hanna Gronkiewicz-Waltz (przewodnicząca rady Misji Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta).

Wprowadzenie nowo wybranych ekspertów do Rad Misji odbędzie się podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji, które odbędą się 28-29 września br.

(Źródło: KE)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.