Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Misja Rak

(EU Mission: Cancer)

Do 2030 r. uratowanie ponad 3 milionów istnień ludzkich, dłuższe i lepsze życie

Najnowsze szacunki dla 27 krajów Unii Europejskiej przewidują, że w 2020 roku dojdzie do 2,7 mln nowych zachorowań na nowotwory i około 1,3 mln przypadków zgonów, co czyni choroby nowotworowe najważniejszą przyczyną śmierci w większości krajów UE.  Szacuje się ponadto, że przy obecnym systemie działań walki z nowotworami, co roku liczba nowo zdiagnozowanych przypadków nowotworów w Europie może wzrastać o około 25% rocznie i osiągnąć w 2035 roku 4,3 mln przypadków.

W ramach programu badawczego Unii Europejskiej Horyzont Europa (2021-2027) postanowiono zaproponować bardziej kompleksowe podejście do walki z nowotworami: Mission for Cancer. Wybrano 15-osobową Radę Misji, która przygotowała program składający się z 13 Rekomendacji, podzielony na ponad 100 jasno zdefiniowanych działań w ramach pięciu obszarów interwencji:

  1. Zrozumieć
  2. Zapobiec temu, czemu można zapobiec
  3. Zoptymalizować diagnostykę i leczenie
  4. Wspierać, jakość życia
  5. Zapewnić wszystkim sprawiedliwy i równy dostęp do opieki medycznej.

Proponowane działania obejmą badania naukowe, wdrożenie innowacji, wsparcie infrastruktury, zmiany legislacyjne, działania edukacyjne, etc.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.