Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KLASTER 4

Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna (Digital, Industry and Space)

Cyfryzacja i postęp technologiczny, w tym technologie kosmiczne, wpływają na wszystkie sektory gospodarki i społeczeństwa. Zmieniają kierunki rozwoju przemysłu oraz metody wytwarzania nowych produktów i usług, jak również oddziałują na sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i uczymy się. Technologie te mają kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości.

Badania wspierane w ramach klastra 4. będą przyczyniać się do wsparcia dualnej transformacji przemysłu europejskiego: cyfrowej oraz ekologicznej, przy zachowaniu suwerenności technologii oraz skoncentrowanym na człowieku, etycznym rozwoju.

Badania i innowacje będą ukierunkowane na globalne przywództwo i autonomię w strategicznych łańcuchach wartości przy poszanowaniu granic naszej planety oraz maksymalizacji korzyści dla wszystkich grup społecznych, włączając w to różnorodne konteksty społeczne, gospodarcze i terytorialne w Europie.

Proponowane działania będą między innymi obejmować wiodącą rolę w czystych, neutralnych klimatycznie, przemysłowych łańcuchach wartości, wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, zapewnienie strategicznej autonomii w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu surowców mineralnych, neutralne klimatycznie systemy i infrastruktury cyfrowe (sieci, centra danych), nowe modele biznesowe, zrównoważone projektowanie materiałów i produktów umożliwiające dekarbonizację technologii przemysłowych i cyfrowych.

Duży nacisk będzie kładziony na rozwój wspomagających technologii cyfrowych: sieci 6G, internetu, IoT, sztucznej inteligencji, robotyki, automatyki, technologii kwantowych oraz grafenu.

W ramach tych konkursów finansowane będą badania w następujących obszarach, nazwanych destinations:

  •  Neutralna dla klimatu, cyrkularna i zdigitalizowana produkcja
  • Zdigitalizowany, zasobooszczędny i odporny przemysł
  • Wiodące na świecie technologie danych i technologie obliczeniowe
  • Cyfrowe i wzrastające technologie zwiększające konkurencyjność i przyczyniające się do ustanowienia zielonego ładu
  • Strategiczna autonomia w opracowaniu, wdrażaniu i wykorzystaniu z globalnej infrastruktury kosmicznej, usług, aplikacji i danych
  • Zorientowany na człowieka i etyczny rozwój technologii cyfrowych i przemysłowych.
Program Prac 2023-2024

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.