Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

ERC: pierwsze konkursy w Horyzoncie Europa

Europejska Rada ds. Badań Naukowych opublikowała Program Pracy 2021. Jest to pierwszy oficjalny Program Pracy w ramach programu ramowego Horyzont Europa. 1,9 mld euro przewidziane w budżecie na ten rok pozwoli na sfinansowanie ok. 1000 przełomowych i nowatorskich projektów. Nowością są wywiady dla Advanced Grants i dwa nowe panele w Strukturze Panelu ERC.

Podobnie jak w poprzednich latach, większość tej kwoty (66%) jest przeznaczona dla początkujących lub średnio zaawansowanych naukowców.

Kalendarz najbliższych naborów wniosków przedstawia się następująco:

Ze względu na przejście do nowego programu ramowego w Programie Prac na 2021 r. nie będą dostępne granty w zakresie synergii (Synergy Grant). Ich przyznawanie zostanie najprawdopodobniej wznowione w ramach programu prac na 2022 r. Grant na weryfikację poprawności projektu (Proof of Concept) jest obecnie weryfikowany przez Radę Naukową – organ zarządzający Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – a więc on też nie figuruje we właśnie opublikowanym Programie Prac.

Wywiady dla wnioskodawców o Advanced Grant

ERC dostosowała proces oceny wniosków AdG do grantów Starting i Consolidator. Dlatego naukowcy, których wnioski przejdą do drugiego etapu oceny w ramach grantów Advanced, zostaną teraz zaproszeni do przedstawienia swojego projektu panelowi ekspertów.

Nowe panele

Do Struktury Panelu ERC dodano dwa nowe panele oceny: SH7 – Human Mobility Environment and Space oraz PE11 – Materials Engineering. Wprowadzenie tych dwóch nowych paneli jest częścią szerszego przeglądu struktury paneli dokonanego przez Radę Naukową ERC, polegającego na przedefiniowaniu ram wszystkich paneli, wzbogaceniu ich deskryptorów i uwzględnieniu równowagi między panelami pod względem liczby wniosków ocenionych w konkursach. Struktura panelu dla konkursów ERC 2021 i 2022.

Otwarta nauka

Zgodnie z wymogami nowego programu Horyzont Europa naukowcy korzystający z finansowania ERC będą musieli przedłożyć plan zarządzania danymi w ciągu pierwszych sześciu miesięcy realizacji projektu.

Kraje stowarzyszone

W dniu publikacji Programu Prac nie ma jeszcze krajów stowarzyszonych z Horyzontem Europa. Wnioskodawcy mający siedzibę w krajach stowarzyszonych z poprzednim programem ramowym Horyzont 2020 oraz w krajach negocjujących umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską (w tym w Wielkiej Brytanii) mogą jednak ubiegać się o granty w konkursach określonych w Programie Prac 2021.

Finansowanie wybranych projektów wnioskodawców z krajów spoza UE będzie zależało od tego, czy umowa o stowarzyszeniu między ich krajem a Unią będzie obowiązywać w momencie podpisywania umowy grantowej.

Osoby, które chcą złożyć wniosek w najbliższych konkursach, zapraszamy na konsultacje z naszymi ekspertkami, Magdaleną Chomicką i Bogną Hryniszyn (kontakt z prawej strony).

CZYTAJ TAKŻE: Lekcje online: grant ERC krok po kroku

Pełny komunikat znajduje się na stronie internetowej ERC.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.