PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Energia
Bezpieczna, czysta i efektywna energia
Kalendarz: Energia
<< Gru 2019 >>
pwścpsn
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Unia Europejska musi poradzić sobie z szeregiem wyzwań, jakimi są niedobór surowców naturalnych, zwiększające się zapotrzebowanie na energię i zmiany klimatu. Dlatego celem tematu Bezpieczna, czysta i efektywna energia (Secure, Clean and Efficient Energy) jest wsparcie niezawodnego, trwałego i konkurencyjnego systemu energetycznego.

Wyzwania, które sformułowano w programie Horyzont 2020 wynikają z kontynuacji (i aktualizacji) założeń SET-Planu (Strategic Energy Technology Plan). Od 2008 roku SET-Plan stanowi główną część polityki badawczej i innowacyjnej UE w sektorze energetycznym. Stanowi on punkt odniesienia dla europejskich, krajowych, regionalnych i krajowych inwestycji. SET-Plan wymaga jednak aktualizacji o nowe wyzwania, tak by można było lepiej skonsolidować działania badawcze i innowacyjne na terenie Europy. Proces ten rozpoczął się w 2013 r., kiedy to Komisja Europejska opublikowała komunikat „Technologie i innowacje w dziedzinie energii”, gdzie zainicjowano stworzenie zintegrowany plan działania dla SET-Planu. Dokument ten definiuje priorytety w całym sektorze energetycznym – od badań, aż po wdrożenie technologii na rynek.

Temat Energii podzielony jest na siedem następujących celów i obszarów:

  • Redukcja zużycia energii oraz redukcja śladu węglowego
  • Tania, niskowęglowa energia elektryczna
  • Paliwa alternatywne i mobilne źródła energii
  • Jednolita, inteligentna europejska sieć energetyczna
  • Nowa wiedza i nowe technologie
  • Szybkie podejmowanie decyzji i zaangażowanie sektora publicznego
  • Wdrażanie na rynek innowacji energetycznych i ICT.

Na okres 2014-2020 przypada 5 931,2 mln euro, które mają być przeznaczone na badania energetyczne, nie związane z energią atomową. Ponad 200 milionów euro z tej sumy przeznaczone będzie działania związane z Europejskim Instytutem Innowacji.

Pierwszy Program Pracy jest podzielony na następujące części:

Wydajność energetyczna

Wydajność energetyczna to oczywisty kierunek rozwoju dla Europy. Kwestia ta omawiana jest zarówno w krótkoterminowych jak i długoterminowych dokumentach politycznych UE. Państwa członkowskie UE planują obniżyć konsumpcję energii pierwotnej do roku 2020. Działania badawcze w tym obszarze dotyczyć będą głównie budynków, przemysłu, ogrzewania i chłodzenia, MŚP, wykorzystania ICT, współpracy z sektorem telekomunikacyjnym, a także usług i produktów energetycznych.

Technologie niskowęglowe

Wytworzenie i urynkowienie przystępnych cenowo i efektywnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą gospodarce UE stać się gospodarką niskowęglową, to kwestia kluczowa. Działania badawcze w tym obszarze dotyczyć będą: technologii fotowoltaicznych, wiatrowych, energii generowanej pływami oceanicznymi, elektrowni wodnych, geotermalnych, biopaliw, paliw alternatywnych, technologiach CCS itp.

Inteligentne miasta i społeczności

Zrównoważony rozwój terenów miejskich to również jedna z kluczowych kwestii dla UE. Wymaga on stosowania nowych, wydajnych i przyjaznych użytkownikowi technologii i usług. Jest to zwłaszcza ważne w obszarach takich jak energetyka, transport i ICT. Wdrażanie takich technologii wymaga zintegrowanego podejścia – połączenia wysiłków w zakresie badań, rozwoju i wdrażania na rynek. Rezultatem działań w tej części programu mają być technologie dla inteligentnych miast o wysokim potencjale komercyjnym i rynkowym.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone