PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Środowisko
Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce
Kalendarz: Środowisko
<< Gru 2019 >>
pwścpsn
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce (Climate Action, Environment, Resource Efficiency and Raw Materials) pozwolą na zwiększenie konkurencyjności Europy, zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego i dobrobytu. Z drugiej strony, jest to wyzwanie, które pozwoli gospodarce UE być bardziej przyjazną środowisku. Budżet wynosi 3 081,1 mln euro.

W ramach obszaru zostaną sfinansowane badania i innowacje, które uwzględniają:

  • rozwiązania gospodarcze, które pozwolą na optymalizację zużycia surowców, wody oraz mają niewielki wpływ na zmiany klimatyczne
  • ochronę i zrównoważone zarządzanie surowcami naturalnymi i ekosystemami
  • zrównoważoną dostawę i zużycie surowców naturalnych, czyli takie wykorzystanie surowców, które odpowiada wymaganiom poziomowi zaludnienia, ale również nie niszczy naturalnych zasobów i ekosystemów na świecie.

Obecnie, wartość rynku eko-innowacji szacuje się na 1 bilion euro i uważa się, że wartość ta ma potroić się do roku 2030. Eko-innowacje mają zatem potencjał do zwiększenia konkurencyjności i poziomu zatrudnienia w Europie.

Badania w zakresie zmian klimatycznych, środowiska i wykorzystania surowców, przez swoją skalę i stopień skomplikowania, a także przez to, że zagadnienia te mają charakter międzynarodowy, wymagają działań w obrębie UE i poza jej granicami. Redukcja wykorzystania surowców oraz wpływu technologii na środowisko, przy jednoczesnym zwiększaniu konkurencyjności wymagać będzie szeroko zakrojonych zmian społecznych i technologicznych.

Badania i innowacje w tym obszarze obejmować będą:

  • walkę ze zmianami klimatycznymi i przygotowanie do nich
  • ochronę środowiska, zrównoważone wykorzystanie surowców, wody itp.
  • zapewnienie zrównoważonych dostaw surowców (nie energetycznych i nie związanych z rolnictwem)
  • stworzenie wszechstronnych i zrównoważonych systemów obserwacji i zbierania informacji o środowisku.

Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone