Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Mariya Gabriel z Bułgarii kandydatką na komisarza ds. innowacji i młodzieży

  • Opublikowano: 10 września 2019
  • Autor: redakcja
Komisarz Mariya Gabriel (Fot. ec.europa.eu)

Ursula von der Leyen,  przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła we wtorek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy z podziałem na stanowiska. Tekę komisarza ds. innowacji i młodzieży ma objąć Mariya Gabriel (Bułgaria). Obecny komisarz ds. badań, nauki i innowacji  Portugalczyk Carlos Moedas  odejdzie z urzędu 31 października.

Mariya Gabriel jest obecnie komisarzem ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, a w nowej Komisji ma przyjąć rozszerzone portfolio, łączące edukację z badaniami i innowacjami  (teka „Innowacje i Młodzież”).

Mariya Gabriel przejmie zarządzanie Horyzontem Europa, największym jak dotąd programem badawczym w UE z budżetem ponad 94 mld euro. Oprócz HE szerokie portfolio komisarz Gabriel obejmie obszar edukacji, obecnie nadzorowany przez komisarza ds. edukacji Tibora Navracsicsa.

Zgodnie z „listem misyjnym” skierowanym do Gabriel przez Ursulę von der Leyen, celem jej misji jest „zapewnienie wystarczających przepływów inwestycji w celu przełomowych badań i przełomowych innowacji, zwłaszcza przez Europejską Radę ds. Innowacji”. Gabriel będzie również zobowiązana do współpracy z państwami członkowskimi „w celu zbudowania prawdziwej Europejskiej Przestrzeni Badawczej”, nadzorowania trzykrotnie wiekszego niż poprzedni programu wymiany studentów Erasmus + i zapewnienia „pełnego wdrożenia” inicjatywy europejskich uniwersytetów –  programy będące obecnie w kompetencjach komisarza Navracsicsa.

Łączenie zagadnień edukacyjnych i badawczych rodzi pytanie, czy dyrekcje badań i edukacji zostaną połączone. Jednak Jean-Eric Paquet, dyrektor generalny ds. badań, zdementował tę pogłoskę, mówiąc na konferencji Science Business we wtorek, że badania i edukacja pozostaną osobnymi dyrekcjami.

Symboliczny cel

Nominacja dla Mariyi Gabriel jest postrzegana jako sukces Bułgarii, której rząd dąży do poprawy w swoim kraju niskiej pozycji badań i innowacji. W corocznej tabeli wyników innowacji UE klasyfikuje kraj jako „skromnego innowatora”, a wydatki na badania i rozwój „znacznie poniżej średniej UE”.

Jak podaje portal Science Business, mianowanie komisarza z Europy Wschodniej ma szerszy symboliczny cel. Udział UE13 w programach badawczych zarządzanych z Brukseli pozostaje na niskim poziomie. W latach 2007–2013 mniej zamożne kraje otrzymały 4,2% wszystkich funduszy ramowych; od 2014 r. do połowy 2018 r. było to 4,8%. Wnioski z tych krajów stanowią około 10% wszystkich wniosków składanych w ramach programu Horyzont 2020, ale ich wskaźnik sukcesu wynosi 11,8%, w porównaniu do 14,9% w UE15. Jak podkreśla Science Business, szczególnie słabo sobie radzą w najtrudniejszych konkursach, takich jak konkursy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) i jej granty na badania pionierskie.

Kwestia nazewnictwa

Christian Ehler, niemiecki europoseł i jeden z dwóch głównych sprawozdawców PE ds. Horyzontu Europa podniósł kwestię, o której mówi wielu, że „jedynym minusem jest to, że brakuje badań w nagłówku (w nazwie stanowiska – dop. red.)”. Twierdzi jednak, że pod względem budżetu i statusu sprawy pozostają bez zmian. Europoseł obiecał „upewnić się, że badania otrzymają takie samo wsparcie, jak zawsze”.

Niepokój wyraził również Jan Palmowski, sekretarz generalny Guild of European Research-intensive Universities: – Niepokojące jest to, że badania nie są zawarte w nazwie stanowiska. Będziemy ściśle współpracować z Komisją, aby  upewnić się, że prace uniwersytetów są uznawane.

Nowy zespół  Komisji ma objąć urząd 1 listopada 2019 r. Wcześniej Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

(Źródło: Science Business)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.