Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Powstaje grupa wysokiego szczebla ds. fałszywych informacji w sieci – KE czeka na wnioski

Komisja Europejska powołuje grupę wysokiego szczebla (HLG), która ma doradzać w zakresie inicjatyw politycznych mających na celu przeciwdziałanie fałszywym wiadomościom i szerzeniu dezinformacji w internecie.

Fot. Flickr.com/CC by 2.0

Zjawisko fałszywych wiadomości (tzw. fake news) jest dziś bardziej wszechobecne niż kiedykolwiek wcześniej ze względu na łatwość, z jaką wiadomości mogą być publikowane i udostępniane przez każdego w mediach społecznościowych, szybkość, z jaką wiadomości te mogą się rozprzestrzeniać, i globalny zasięg, jaki mogą bez trudu osiągnąć.

Zwalczanie fałszywych wiadomości wymaga kompleksowego podejścia, które częściowo rozwiązywałoby problemy dziennikarskie w aktualnym świecie mediów, by nie dochodziło do rozpowszechniania dezinformacji w internecie. Wymaga to również zrównoważenia podstawowych zasad, takich jak wolność słowa, pluralizm mediów i prawo obywateli do różnorodnych i wiarygodnych informacji.

Zadania grupy wysokiego szczebla będą polegać na doradzaniu Komisji we wszystkich kwestiach pojawiających się w kontekście fałszywych informacji rozpowszechnianych w mediach tradycyjnych i społecznościowych oraz sposobów radzenia sobie z konsekwencjami społecznymi i politycznymi.

Zgłoszenia można wysyłać do 11 grudnia 2017.

Więcej informacji na stronie KE.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.