Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Wspieramy potencjał badawczo-rozwojowy polskiego sektora chemicznego

 • Opublikowano: 8 listopada 2016
 • Autor: redakcja

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK PB UE) wraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej, Polską Izbą Przemysłu Chemicznego oraz Biurem Promocji Nauki „PolSCA” PAN w Brukseli zorganizowały Study visit to Brussels on Sustainable Process Industry (w dn. 9-10 listopada 2016 r.). Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęły wydarzenie swoimi patronatami.

Celem wizyty było zaprezentowanie potencjału badawczo-rozwojowego polskiego sektora chemicznego, a także wsparcie współpracy międzynarodowej oraz udziału firm i jednostek naukowych w programie Horyzont 2020.

W wizycie studyjnej udział wzięły:

 • Anwil S.A.
 • Grupa Azoty Zakłady Chemiczne “Police” S.A.
 • Grupa Lotos S.A.
 • PCC Rokita SA
 • PKN ORLEN S.A.
 • Selena S.A.
 • Synthos S.A.
 • Instytut Chemii Przemysłowej
 • Instytut Nowych Syntez Chemicznych

Dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK PB UE, podkreślił, że podczas dwudniowej wizyty studyjnej polskie firmy i instytuty badawcze z sektora chemicznego nawiązały współpracę z polskimi i zagranicznymi partnerami oraz kontakty z przedstawicielami Komisji Europejskiej, przedstawicielami inicjatyw SPIRE i Parlamentu Europejskiego.

W wydarzeniu brał udział prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Podczas sesji otwierającej wizytę studyjną prof. Buzek zaznaczył, że bez nowoczesnego podejścia do przemysłu i innowacyjności nie możemy być konkurencyjni w globalnej skali. Podkreślił wagę udziału polskich firm w programach europejskich i Horyzoncie 2020.

Największe możliwości udziału sektora chemicznego w Horyzoncie 2020 daje inicjatywa Sustainable Process Industry – SPIRE.  Jej założenia i sposób działania przedstawił przedstawiciel SPIRE dr Martin Winter. SPIRE jest partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP) powołanym wspólnie przez Komisję Europejską oraz osiem sektorów przemysłu procesowego: przemysł chemiczny, cementowy, ceramiczny, stalowy, metali nieżelaznych, surowców mineralnych, wody przemysłowej oraz inżynierii procesowej.

Potencjał polskiego przemysłu chemicznego przedstawił dr inż. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Wskazał, że sektor chemiczny jest najszybciej rozwijającą się branżą polskiego przemysłu i większość firm chętnie wprowadza różnego rodzaju innowacje.

Study visit to Brussels on Sustainable Process Industry była również okazją do zaprezentowania potencjału i osiągnięć polskiego sektora chemicznego przedstawicielom Komisji Europejskiej oraz europejskim interesariuszom programu Horyzont 2020. Spotkanie było też okazją do dyskusji o tym, jak firmy sektora chemicznego mogą efektywnie korzystać z europejskich inicjatyw i programów badawczo-rozwojowych.

Nawiązana współpraca ma szansę zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi w Horyzoncie 2020 oraz w ramach inicjatywy SPIRE. Liczymy, że wizyta studyjna przyczyni się do zwiększenia udziału polskiego sektora chemicznego w programach europejskich. Jest to jednym z priorytetów Rządu RP zaprezentowanym w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.