Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konferecja z udziałem ministra nauki i laureatów grantów ERC

  • Opublikowano: 31 sierpnia 2016
  • Autor: redakcja

Z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego oraz laureatów prestiżowych grantów ERC odbyła się dziś konferencja prasowa, poświęcona sukcesowi polskich naukowców.

W tym roku aż trojgu młodym polskim naukowcom udało się zdobyć Starting Grant ERC 2016 (European Research Council). Dr hab. Ewelina Knapska, dr hab. Magdalena Król oraz dr Marcin Pilipczuk zostali laureatami i otrzymali Starting Grants w ramach programu Horyzont 2020.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych odpowiedzialna za przyznawanie dotacji wyróżnia ich trzy rodzaje w zależności od dorobku i doświadczenia. ERC Starting Grant, którego beneficjentami są nasi naukowcy, jest przeznaczony dla początkujących badaczy, od 2 do 7 lat po doktoracie. Dofinansowanie projektu – który może trwać do 5 lat – to perspektywa 1,5 mln euro z możliwością podniesienia tej kwoty do 2 mln. Istotną rolę w tym sukcesie odegrało Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które wspiera wnioskodawców konkursu na każdym etapie ich pracy, oferując pomoc prawną w zakresie opracowania umowy, przygotowując do prezentacji czy wreszcie promując laureatów i ich projekty.

Zarówno prezes PAN Jerzy Duszyński, jak i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślali konieczność rozwijania inicjatyw wspierających aplikujących o granty. Najlepszym przykładem jest istniejące (od kwietnia br.) Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które powstało przy współpracy Polskiej Akademii Nauki i resortu nauki.

Jak mówił podczas konferencji minister Jarosław Gowin – Sukces trojga naukowców jest wzorem dla ich następców, ale też inspiracją i zachętą do zwiększania środków finansowych na naukę. Premier zwrócił też uwagę na konieczność zmian organizacyjnych i usprawnień, które w przyszłości ułatwią przygotowanie się do wieloetapowych selekcji w tego typu programach grantowych. Gratulując młodym naukowcom, minister Jarosław Gowin powiedział, że to wyjątkowa przyjemność i zaszczyt być ministrem nauki w takich momentach jak dziś.

Więcej na stronie MNiSW.

a7edc00c250df9e0ae4f8203f2599aa5

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.