
joanna.niedzialek@kpk.gov.pl
Komisja Europejska opublikowała aktualizacje Programu Pracy w obszarze Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan 2018-2020.
Więcej informacji na stronie Komisji.
W lutym 2018 r. zostanie ogłoszony nowy konkurs programu Active and Assisted Living Programme (AAL). Tematyka konkursu będzie kontynuacją akcji Smart Solutions for Ageing well.
Więcej informacji na temat konkursu.
AAL to program badawczo-rozwojowy, który wspiera projekty wykorzystujące technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), by poprawić jakość życia ludzi starszych i jest kontynuacją realizowanego w latach 2008-2013 programu Ambient Assisted Living Joint Programme.
Program jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020, a jego planowany budżet wynosi 700 mln euro.
Wszelkich informacji na temat programu udziela NCBiR:
Renata Kapera renata.kapera@ncbr.gov.pl
tel.: +48 22 39 07 435
Kontakt w sprawach finansowych:
Marzena Cybulska marzena.cybulska@ncbr.gov.pl
tel.: + 48 22 39 07 395
W dniu 7 grudnia 2017 r. równocześnie ze spotkaniem brokerskim organizowane jest w Brukseli spotkanie dotyczące zamówień przedkomercyjnych w obszarze Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan.
Więcej informacji i rejestracja na stronie:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/InnoProcRegistration
Program:
Zapraszamy do udziału w spotkaniu brokerskim organizowanym 7 grudnia 2017 r. w ramach projektu Health-NCP-Net 2.0 w Brukseli.
Jeżeli Twój pomysł wpisuje się w tematykę konkursową obszaru Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan, to Partnering event jest właściwym miejscem, gdzie znajdziesz potencjalnych partnerów do projektu, na którym zaprezentujesz podczas sesji Flash presentation swój wkład do projektu.
Więcej informacji oraz rejestracja na stronie wydarzenia. Rejestracja zostanie otwarta 8 października.
Dzień później, 8 grudnia 2017 r. również w Brukseli organizowany jest „Info Day – Health, demographic change and wellbeing 2018-2020”. Więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dostarczającym praktycznych informacji jak sprawnie działać na rzecz współpracy między firmami a instytutami badawczymi. W publikacji znajdziemy porady, między innymi jak rozpocząć taką współpracę, jak zarządzać prawami własności intelektualnej oraz jak znaleźć odpowiedniego partnera ds. badań i rozwoju.
Więcej informacji na stronach European IPR Helpdesk.
W dniu 19 lipca 2017 r. European IPR Helpdesk organizuje webinarium w godzinach 10.30–11.45 na temat „Maximising the impact of Horizon 2020 project results”.
Seminarium internetowe będzie okazją do ogólnego spojrzenia na tworzenie i rozwój praw własności intelektualnej, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu projektu w Horyzoncie 2020. Przeanalizowane zostaną najpopularniejsze błędy w planowaniu, oraz podane zostaną praktyczne wskazówki, które pomogą uzyskać jak najlepsze efekty z projektu H2020.
Webinarium jest bezpłatne, prowadzone w języku angielskim, rejestracja oraz więcej informacji na stronach IPR Helpdesk.
W dniu 18 lipca br. EUIPO – Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – zaprasza na webinarium dotyczące ochrony odmian roślin.
Webinarium jest okazją do zapoznania się prawami, jakie mają hodowcy roślin.
Więcej informacji oraz rejestracja na stronach IPR Heldesk.
24 maja Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie dyrektyw dotyczących baz danych. Konsultacje mają wskazać czy obecne dyrektywy sprzyjają użytkownikom i zachęcają ich do tworzenia baz, czy wymagają zmian.
Konsultacje trwać będą do 30 sierpnia 2017 r.
Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje w dniach 11 – 16 września br. Krakow Intellectual Property Law Summer School 2017.
Rejestracja na to wydarzenie prowadzona jest do 31 lipca 2017 r.
Więcej informacji o rejestracji i opłatach na stronie UJ.
Ta wiadomość jest ważna do 2017-09-16
W ramach projektu Health NCP Network – HNN2.0 11 kwietnia 2017 r. w godzinach 11:00-12:00 CET organizowane jest webinarium dotyczące „Birth Day Inducement Prize”. Przewidywany czas wydarzenia ok. 60 minut( 45 minut prezentacja i 15 min Q&A).
Webinarium jest bezpłatne, ale należy się zarejestrować do 7 kwietnia 2017 r.
Więcej informacji na stronach projektu Health NCP Network.
Ta wiadomość jest ważna do 2017-04-11
W ramach inicjatywy ACTIVE AND ASSISTED LIVING PROGRAMME ICT for ageing well, został ogłoszony kolejny konkurs 2017 :
AAL packages/Integrated solutions
„Packages integrating different solutions based on ICT to support active, healthy and independent living of older adults”
Konkurs skupia się na finansowaniu badań obejmujących zagadnienia z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) wspierających osoby z demencją.
Termin składania wniosków upływa 24 maja 2017 r.
Więcej informacji na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Informacji w sprawie konkursu udziela:
Joanna Makocka
tel. +48 22 39 07 233, +48 519 684 989
e-mail: joanna.makocka@ncbr.gov.pl
W ramach projektu Fit for Health 2.0 organizowane jest webinarium w dniu 4 kwietnia 2017 r. dotyczące badań klinicznych w projektach Programu Ramowego Horyzont 2020 w obszarze Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan.
Webinarium jest bezpłatne, ale konieczna jest rejestracja. Termin rejestracji upływa 29 marca 2017 r.
Ta wiadomość jest ważna do 2017-04-04
Przypominamy o otwartym konkursie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dotyczącym chorób neurodegeneracyjnych.
Nabór wniosków wstępnych (pre-proposal) w ramach międzynarodowego konkursu organizowanego w ramach programu The EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research (JPND) trwa do 6 marca 2017 r. godz. 23:59 C.E.T.
Więcej informacji na stronach NCBR.
Ta wiadomość jest ważna do 2017-03-06
Informujemy, że 11 stycznia 2017 r. otwarto nabór wniosków w II międzynarodowym konkursie organizowananym w ramach programu ERA-NET NEURON Cofund.
Konkurs skupia się na finansowaniu badań obejmujących zagadnienia z zakresu neurologii, termin składania wniosków upływa z dniem 14 marca 2017 r. (14:00 CET)
Więcej informacji na stronach NCBR.
Na stronach the European IPR Helpdesk został zamieszczony harmonogram webinariów na I półrocze 2017 r.
Poniżej przedstawiamy harmonogram webinariów:
- 8 lutego 2017 – Introduction to IP
- 15 marca 2017 – IP in EU funded projects
- 12 kwietnia 2017 – Technology Transfer
- 3 maja 2017 – IP Commercialisation
- 24 maja 2017 – IP Management in H2020 with a special focus on Marie Sklodowska Curie Actions
- 5 lipca 2017 – Impact and Innovation in H2020
- 19 lipca 2017 – Maximise the Impact of Horizon 2020 project results
Więcej informacji można znaleźć na stronie IPR Helpdesk.
W dniach 8-9 lutego 2017 r. w Paryżu odbędzie się już trzecia konferencja Międzynarodowego Konsorcjum Badań Chorób Rzadkich, na której będzie możliwość zapoznania się z postępem prac konsorcjum w obszarze chorób rzadkich, które działa już od 5 lat.
Do udziału w konferencji są zaproszeni badacze, politycy, liderzy opinii i przedstawiciele przemysłu z całego świata, związani z dziedziną chorób rzadkich. Konferencja będzie okazją do prezentacji dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenia kolejnych etapów i kierunków prac nad diagnozowaniem i terapią chorób rzadkich.
Więcej informacji oraz rejestracja na stronie wydarzenia.
W dniach 10 – 12 maja 2017 r. na Malcie organizowany jest eHealth Week 2017. Wydarzenie wpisuje się w kalendarz maltańskiej prezydencji UE.
Health Week 2017 zgromadzi uczestników z całego świata, którzy omówią zagadnienia związane z opieką zdrowotną z wykorzystaniem technologii informacyjnych.
Rejestracja na spotkanie jest już otwarta. Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Poniżej prezentujemy zestawienie polskich jednostek uczestniczących w programie ramowym Horyzont 2020 w obszarze: Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan.
Wśród projektów są 4 finansowane w ramach instrumentu dla MŚP oraz 5 w ramach ERA-NET, do których przystąpiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.
W ramach ERA-NET Komisja Europejska dofinansowuje działania koordynacyjne dla realizacji projektów ERA-NET natomiast nie finansuje badań, są one finansowane w 100% ze środków krajowych. W przypadku projektów ERA-NET z udziałem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju są to środki pochodzące z budżetu nauki.
Więcej informacji odnośnie tego typu projektów można znaleźć na stronie NCBiR.
ERA-NET E-Rare jest inicjatywą wspierającą finansowanie krajowych/regionalnych programów badawczych w zakresie chorób rzadkich.
Kolejny konkurs w ramach inicjatywy zostanie otwarty 5 grudnia 2016 r.
Więcej informacji na stronach:
http://www.erare.eu/joint-call/9th-joint-call-european-research-projects-rare-diseases-jtc-2017
oraz w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju:
Marcin Chmielewski
Sekcja zarządzania programami badań BIOMED
Dział Zarządzania Programami Badań Stosowanych
e-mail: marcin.chmielewski@ncbr.pl
tel. +48 22 244 28 58 w.109
W dniach 5 -8 grudnia 2016 r. w Brukseli odbędzie „European Summit on Digital Innovation for Active and Healthy Ageing„.
Spotkanie będzie poświęcone wypracowaniu wspólnego programu państw członkowskich na rzecz starzejącego się społeczeństwa. W programie wydarzenia znalazły się także tematy związane z działaniami wspierającymi jak najdłuższą samodzielność osób starszych oraz zwiększenia liczby innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zdrowia i aktywnego starzenia się.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie wydarzenia.
7 listopada 2016 r. europejski IPR Helpdesk we współpracy z projektem Fit for Healh 2.0 oraz Enterprise Europe Network organizują webinarium na temat: „IP Challenges in Life Science„.
Seminarium odbędzie się w godzinach 10:30 – 11:45 i będzie poświęcone ochronie, jak również zarządzaniu własnością intelektualną.
Więcej informacji i rejestracja na stronie IPR Helpdesk.
Kolejne webineria będą zorganizowane:
W dniach 15 – 17 listopada 2016 r. w Dusseldorfie organizowane jest spotkanie partnerskie dla sektora związanego z medycyną.
Organizatorami tego wydarzenia są między innymi: ZENIT GmbH i Healthcare Sector Group of the Enterprise Europe Network oraz projekt Fit for health 2.0.
Rejestracja na wydarzenie jest otwarta do 7 listopada br.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
W dniach od 10 – 12 maja 2017 roku na Malcie odbędzie się konferencja poświęcona eZdrowiu – eHealth Week 2017.
Więcej informacji w terminie późniejszym będzie można znaleźć na stronach:
http://www.ehealthweek.org/ehome/index.php?eventid=198654&tabid=447653&
Na grudzień 2016 planowane jest otwarcie rejestracji.
W ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli organizowane jest szkolenie dotyczące aktywnego i zdrowego starzenia się. Uczestnictwo w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast jest bezpłatne. Wydarzenie odbywa się w dniach 10-13 października br.
Rejestracja otwarta jest do 26 września br.
Więcej informacji: http://ec.europa.eu/regional_policy/regions-and-cities/2016/register.cfm
Ta wiadomość jest ważna do 2016-09-26
Komisja Europejska w trzecim kwartale tego roku planuje otwarcie konsultacji społecznych” Promoting policy dialogue & international cooperation on eHealth globally (eHealth Action Plan)„. Więcej informacji będzie można znaleźć na stronach KE.
Na stronach komisyjnych można znaleźć również informacje o konsultacjach, które już się odbyły. Dotyczyły one między innymi zielonej księgi „eHealth Action Plan 2012-2020”, która zapoczątkowała szeroko zakrojone konsultacje na temat istniejących barier i kwestii związanych z mZdrowiem.