
monika.zaremba@kpk.gov.pl
Zespół EURAXESS poleca najnowsze zestawienie ofert grantów i stypendiów dla doktorantów i pracowników naukowych dostępne na stronie EURAXESS. Oferty pochodzą z różnych źródeł krajowych i zagranicznych i są zbierane i publikowane na początku każdego miesiąca w dwóch wersjach językowych.
Mogą Państwo zapisać się na listę osób otrzymujących informację o publikowanych zestawieniach.
Zespół EURAXESS informuje, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej udostępnia na swojej stronie wzór umowy o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych przygotowany w porozumieniu z Urzędem ds. Cudzoziemców. Dokument ten został opracowany w związku z zapisami znowelizowanej ustawy o cudzoziemcach, która mówi o wymogu zawarcia takiej umowy pomiędzy jednostką naukową (zatwierdzoną uprzednio w celu przyjmowania naukowców przez MSWiA) a zatrudnianym naukowcem spoza UE.
Umowa ta musi zostać zawarta już na etapie uzyskiwania przez naukowca spoza UE wizy na wjazd do Polski (art. 64a ust. 2). Zgodnie z art. 151 ust. 1 pkt 2 umowa ta ma być zawarta jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inna umowa cywilnoprawna i ma określać:
a) tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych lub ich przedmiot,
b) zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych,
c) zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania,
d) datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych,
e) wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki pracy,
f) informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ostatni punkt jest związany z nową opcją tzw. mobilności krótkoterminowej naukowców i ich rodzin w ramach UE.
Istotny jest również art. 152 ust. 5, który mówi, że umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych wygasa, w przypadku gdy odmówiono cudzoziemcowi wjazdu na terytorium RP lub udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy.
Nowym wymogiem na etapie ubiegania się przez naukowca o wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych jest również to, że cudzoziemiec musi przedstawić „pisemne oświadczenie jednostki naukowej, w którym zobowiązuje się ona do zwrotu kosztów wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, pokrytych z budżetu państwa przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy o przyjęciu cudzoziemca, jeżeli przesłanką wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu jest jego nielegalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” (art. 151 ust. 1 pkt 1 lit. c).
Powyższe przepisy dotyczą również procedury ubiegania się przez cudzoziemców spoza UE o tzw. kartę pobytu, czyli zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych podczas pobytu na terytorium Polski.
Więcej informacji
- o wjeździe naukowców spoza UE i wizach
- o legalizacji pobytu (zezwoleniach na pobyt) naukowców spoza UE
- Artykuł o nowych przepisach dot. przyjmowania cudzoziemców naukowców i studentów na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców
- Ustawa o cudzoziemcach
Zespół EURAXESS opublikował najnowsze zestawienie ofert grantów i stypendiów zagranicznych dla naukowców na różnych etapach kariery. Oferty pochodzą z różnych źródeł: krajowych, europejskich (Horyzont 2020) i zagranicznych.
Zestawienie dostępne jest w językach polskim i angielskim.
Zespół EURAXESS opublikował najnowsze zestawienie ofert grantów i stypendiów zagranicznych dla naukowców na różnych etapach kariery. Oferty pochodzą z różnych źródeł: krajowych, europejskich (Horyzont 2020) i zagranicznych. Zestawienie dostępne jest w językach polskim i angielskim.
Zespół EURAXESS w KPK PB UE przekazuje Państwu kilka informacji przydatnych na etapie aplikowania o europejskie wyróżnienie HR oraz na etapie oceny 2 lata po otrzymaniu wyróżnienia.
Komisja Europejska na swoich stronach przypomina, że aplikowanie o wyróżnienie HR jest kwestią dobrowolną – instytucje same decydują się na wdrażanie zasad Karty i Kodeksu. Proces ten wiąże się z długofalowym zobowiązaniem i zaangażowaniem instytucji, na każdym jej szczeblu, oraz z cykliczną oceną postępów i jakości podejmowanych działań przez KE i zagranicznych ekspertów.
E-tool – narzędzie do obsługi procesu HR na portalu EURAXESS
- aplikowanie o wyróżnienie oraz dalsza obsługa całego procesu HR odbywa się wyłącznie za pomocą tego narzędzia;
- aby wysłać do Komisji Europejskiej deklarację poparcia dla zasad Karty i Kodeksu, należy najpierw założyć konto instytucji na portalu EURAXESS lub skorzystać z istniejącego konta (wiele instytucji posiada takie konto w celu publikowania ofert pracy);
- instytucja powinna wyznaczyć jedną osobę do kontaktu w sprawie procesu HR i ta osoba powinna uzyskać w systemie funkcję „HRS4R Organisation Admin” (HRS4R oznacza Human Resources Strategy for Researchers);
- instytucje, które uzyskały wyróżnienie na starych zasadach, nie korzystając jeszcze z e-tool, powinny przed pierwszą oceną (Intermin assessment) również uzyskać dostęp do narzędzia i uzupełnić w nim wymagane informacje – załączyć wcześniej wysłany do KE list poparcia i uzupełnić formularze na podstawie wcześniej przygotowanych gap analysis, action plan oraz zasady otwartych, przejrzystych i opartych na kwalifikacjach procesów rekrutacji naukowców (OTM-R – Open, Transparent and Merit-based Recruitment);
- instytucje aktualnie starające się o wyróżnienie HR również muszą opracować zasady otwartych, przejrzystych procesów rekrutacji naukowców tzw. OTM-R;
- polecamy wskazówki korzystania z e-tool przygotowane przez Komisję Europejską.
Informacje na stronach instytucji
Przypominamy również, że logo HR Excellence in Research oraz informacje o europejskiej strategii HRS4R wraz z dokumentami instytucjonalnymi przygotowanymi na etapie ubiegania się o wyróżnienie HR oraz na dalszych etapach oceny muszą zostać zamieszczone na stronach internetowych instytucji w łatwo dostępnym miejscu, przede wszystkim w j. angielskim (wymóg sprawdzany przez ekspertów zagranicznych), ale i polskim (jako dobra praktyka, dla osób, które nie znają j. ang.). Dokumenty, które powinny znaleźć się na stronach obejmują: strategię HRS4R instytucji, plan działań naprawczych (action plan), a także opracowane zasady OTM-R.
Polecamy zapoznanie się z formularzami dla ekspertów oceniających aplikacje w procesie HR, aby zobaczyć, co eksperci biorą pod uwagę (HRS4R Templates for assessors).
Szczegółowe informacje dot. procesu HR dostępne są na stronach EURAXESS Komisji Europejskiej. Jeśli po przeczytaniu tych informacji nadal mają Państwo pytania, należy je kierować do: RTD-CHARTER@ec.europa.eu (należy zawsze podać pełną nazwę instytucji, kraj oraz ewentualnie nr sprawy, jeśli został już nadany)
Grupa dyskusyjna dla wyróżnionych instytucji w Polsce
Zespół EURAXESS Polska prowadzi zamkniętą grupę dyskusyjną dla polskich instytucji posiadających wyróżnienie HR Excellence in Research. Grupa służy wymianie informacji i dobrych praktyk związanych z wdrażaniem zasad Karty i Kodeksu. Aby dołączyć do grupy, należy wysłać e-mail do: monika.zaremba@kpk.gov.pl.
Przydatne linki:
- Informacje o europejskiej strategii Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R)
- Lista wyróżnionych polskich instytucji
- Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy Rekrutacji Naukowców
- Informacje o HRS4R na stronach EURAXESS Polska
Zespół EURAXESS poleca lipcowe zestawienie ofert grantów i stypendiów zagranicznych dla młodych i doświadczonych naukowców. W tym miesiącu lista jest dość długa i zawiera wiele różnych ofert z całego świata.
Zestawienie dostępne jest na stronie EURAXESS
W związku z nowelizacją ustawy o cudzoziemcach (przepisy weszły w życie w kwietniu b.r.), informujemy, że instytucje (uczelnie, instytuty PAN, instytuty badawcze, firmy) zatrudniające cudzoziemców z krajów spoza UE w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych powinny być wcześniej zatwierdzane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z przepisami, zatwierdzenie jednostki jest warunkiem wydania cudzoziemcowi wizy krajowej w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych (karty pobytu), a zatem może mieć wpływ na wydłużenie procesu zatrudnienia zagranicznego pracownika.
Podstawa prawna – Ustawa o cudzoziemcach:
Rozdział 1 art. 64a ust. 1 i 2 (wizy), Rozdział 6 art. 144 ust. 1 (zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach) oraz Rozdział 7 art. 151 ust. 1 (zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych).
Zatwierdzeniu w celu zatrudniania cudzoziemców do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych podlegają wszyscy pracodawcy z sektora publicznego i prywatnego. Natomiast obowiązkowi zatwierdzenia na potrzeby przyjmowania cudzoziemców w celu podjęcia lub kontynuacji studiów nie podlegają:
1) uczelnie akademickie w rozumieniu art. 14 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
2) uczelnie zawodowe w rozumieniu art. 15 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które są publicznymi uczelniami zawodowymi;
3) uczelnie wojskowe, o których mowa w art. 433 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym;
4) uczelnie służb państwowych, o których mowa w art. 433 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym;
5) uczelnie prowadzone przez kościoły i związki wyznaniowe, których stosunek do RP reguluje umowa międzynarodowa lub ustawa.
(Źródło: art. 144 ust. 5 ustawy o cudzoziemcach)
Z obowiązku tego nie zostały zwolnione instytuty PAN i instytuty badawcze prowadzące studia/szkoły doktorskie.
Jak wystąpić o zatwierdzenie
Ministerstwem odpowiedzialnym za zatwierdzanie instytucji jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informacje o zatwierdzaniu jednostek dostępne są na stronie MSWiA oraz pod numerem telefonu: 22 60 133 34.
Zatwierdzenie ww. instytucji następuje na ich wniosek. Wniosek w wersji papierowej należy przesyłać pocztą do MSWiA. Zatwierdzeniu podlega cała instytucja, a nie jej poszczególne jednostki (wydziały, katedry, instytuty, filie itd.).
Wniosek powinien zawierać m.in. ogólną informację o tym, że instytucja będzie przyjmować cudzoziemców w ww. celu w ramach projektów i nie tylko (nie trzeba podawać żadnych danych obcokrajowców), o istnieniu jednostki przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku i prowadzeniu w tym czasie działalności naukowej samodzielnie i w sposób ciągły. Do pisma należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie tych przesłanek. Wydanie decyzji może trwać między 30 a 60 dni, ponieważ wnioski są również konsultowane z innymi organami, jak np. Straż Graniczna czy ABW.
Aktualna lista zatwierdzonych jednostek naukowych ma być ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych (jednak jeszcze nie jest dostępna online).
W związku z powyższym zachęcamy instytucje zatrudniające zagranicznych naukowców o występowanie do MSWiA.
WAŻNE: Należy również dodać, że brak zatwierdzenia instytucji nie uniemożliwia zatrudniania cudzoziemców. W przypadku braku zatwierdzenia, cudzoziemiec może ubiegać się o „zwykłą” wizę w celu wykonywania pracy oraz/lub zezwolenie (karta pobytu) na pobyt czasowy i pracę. Są to dokumenty wydawane wszystkim cudzoziemcom (bez względu na rodzaj pracy) przyjeżdżającym do Polski. Jednak, aby cudzoziemiec wybrał odpowiedni rodzaj wizy (przed przyjazdem do Polski) oraz typ zezwolenia na pobyt (już w trakcie pobytu w Polsce) należy tę osobę odpowiednio wcześniej o tym poinformować, ponieważ zmiana typu wizy lub karty pobytu wiąże się z koniecznością złożenia innych dokumentów, a zatem z wydłużonym okresem oczekiwania.
Szczegółowych informacji dot. wiz i legalizacji pobytu cudzoziemców udziela:
Monika Zaremba, EURAXESS Polska: monika.zaremba@kpk.gov.pl, tel. 500 207 842
Przydatne linki:
– Artykuł o nowych przepisach dot. przyjmowania cudzoziemców naukowców i studentów na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców
– więcej informacji o wizach dla cudzoziemców oraz legalizacji pobytu cudzoziemców (kartach pobytu) na stronach EURAXESS
Zespół EURAXESS poleca czerwcowe zestawienie najnowszych grantów i stypendiów dla naukowców na różnym etapie kariery. Oferty pochodzą z różnych źródeł: organizacji krajowych, programu Horyzont 2020, a także różnych instytucji zagranicznych. Oferta jest dostępna również w j. angielskim dla obcokrajowców zatrudnionych w Polsce.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował nową ustawę i bardzo wiele zmian w szkolnictwie wyższym oraz w badaniach naukowych. Obecnie trwają konsultacje nowych założeń i ich uszczegółowianie.
Ważne zmiany obejmują młodych pracowników naukowych, w tym doktorantów i studentów. Dotyczyć będą między innymi struktury studiów, zasad kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.
ZMIANY BĘDĄ MIAŁY TAKŻE WPŁYW NA CIEBIE.
Dlatego w ramach „Projektu NAUKOWIEC” przygotowaliśmy ankietę, do wypełnienia której zachęcamy wszystkich doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów i ekspertów z zakresu wspierania rozwoju kariery. Macie czas jeszcze tylko do 20 listopada.
Ankieta dotyczy rozwoju kariery naukowej i przygotowania do pracy w różnych sektorach, w kraju i za granicą, potrzebnych kompetencji i narzędzi oraz istniejących barier.
Efektem będzie raport dostępny dla wszystkich zainteresowanych, w tym MNiSW oraz Komisji Europejskiej.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety i dziękujemy za Twoją opinię!
W ramach inicjatywy „Projekt NAUKOWIEC” w grudniu br. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zorganizuje w Warszawie seminarium dla polskich instytucji, które otrzymały od Komisji Europejskiej logo „HR Excellence in Research”. Spotkanie będzie poświęcone wymianie doświadczeń na temat wdrażania zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Seminarium planowane jest na początek grudnia br. Więcej informacji, program i rejestracja zostaną udostępnione wkrótce.
Prosimy o kontakt ze strony instytucji, które otrzymały logo HR zainteresowanych udziałem w spotkaniu w celu dalszego kontaktu w tej sprawie:
Monika Zaremba, monika.zaremba@kpk.gov.pl, tel.: 500 207 842.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował nową ustawę i bardzo wiele zmian w szkolnictwie wyższym oraz w badaniach naukowych. Obecnie trwają konsultacje nowych założeń i ich uszczegółowianie.
Ważne zmiany obejmują młodych pracowników naukowych, w tym doktorantów i studentów. Dotyczyć będą między innymi struktury studiów, zasad kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.
ZMIANY BĘDĄ MIAŁY TAKŻE WPŁYW NA CIEBIE.
Dlatego w ramach „Projektu NAUKOWIEC” przygotowaliśmy ankietę, do wypełnienia której zachęcamy wszystkich doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów i ekspertów z zakresu wspierania rozwoju kariery. Ankieta dotyczy rozwoju kariery naukowej i przygotowania do pracy w różnych sektorach, w kraju i za granicą, potrzebnych kompetencji i narzędzi oraz istniejących barier.
Efektem będzie raport dostępny dla wszystkich zainteresowanych, w tym MNiSW oraz Komisji Europejskiej.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety i dziękujemy za Twoją opinię!
Ankieta jest dostępna do 20 listopada br.
Jeszcze do końca października możecie zagrać w grę przygotowaną specjalnie dla naukowców zainteresowanych mobilnością międzynarodową. Zaplanujcie karierę wybranemu naukowcowi i odpowiedzcie na pytanie konkursowe, aby wygrać przydatną w mobilności nagrodę! Gra jest częścią inicjatywy Projekt NAUKOWIEC.
Młodzi naukowcy, zostały ostatnie wolne miejsca na wydarzenia w ramach Projektu NAUKOWIEC w Łodzi 23-25 października br. i Warszawie 24-26 października br. Zapraszamy na wystąpienia organizacji finansujących badania, dyskusje i warsztaty na różne ważne kwestie związane z zawodem naukowca, a także na panel o naukowcach w sektorze prywatnym.
Zapraszamy i czekamy!
Młodzi naukowcy, możecie się już rejestrować na spotkania organizowane pod hasłem Projekt NAUKOWIEC, które odbędą się w Warszawie w dniach 24-26 października b.r. Podczas wydarzeń będziecie mogli porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami sektora prywatnego. Udział w wydarzeniach pomoże Wam w świadomym planowaniu kariery zawodowej oraz pokaże istniejące narzędzia i możliwości.
Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami!
Komisja Europejska organizuje 24 października 2017 r. w Brukseli spotkanie dla instytucji wdrażających zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Spotkanie nosi tytuł: „Raising perspectives for talented researchers by institutions implementing the Human Resources Strategy (HRS4R) & Complying with art. 32 of the H2020 multi-beneficiary grant agreement”.
Celem wydarzenia jest przekazanie informacji nowym instytucjom na temat zasad Karty i Kodeksu i ich wdrażania pod kątem programu Horyzont 2020 oraz zasad uzyskiwania logo HR Excellence in Research.
Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele instytucji, które z sukcesem wdrażały postanowienia Karty i Kodeksu i przedstawią dobre praktyki wprowadzanych zmian, np. większe możliwości szkoleniowe i rozwoju kariery pracowników naukowych. Swoje spostrzeżenia przekażą również doświadczeni eksperci oceniający dokumenty instytucji ubiegających się o logo HR.
Program i zapisy. Liczba miejsc ograniczona!
Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak budować sieć kontaktów i zaistnieć w środowisku? Jakie umiejętności rozwijać? Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim? Jeśli jesteś doktorantem albo zamierzasz nim zostać, przyjdź na nasze wydarzenia w październiku w 6 miastach:
- 10-12 października w Krakowie
- 17 października w Gliwicach, 18-19 października w Katowicach
- 18-20 października w Poznaniu
- 23-25 października w Łodzi
- 24-26 października w Warszawie
W trakcie 3-dniowych wydarzeń będzie można porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu. Udział w wydarzeniach pomoże w świadomym planowaniu kariery, pokaże istniejące narzędzia i możliwości. Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami oraz przekazania swoich opinii i oczekiwań co do rozwoju kariery naukowej w Polsce.
Zapraszają:
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny i Science PR.
Więcej informacji na stronie Projektu Naukowiec.
W miesiącach wakacyjnych zespół EURAXESS również przygotowuje dla Państwa najnowsze oferty grantów, zatem lipcowe zestawienie jest już do pobrania w zakładce NAJNOWSZE GRANTY I STYPENDIA na stronie EURAXESS Polska.
Osobom, które planują zagraniczny wyjazd na grant czy stypendium, polecamy również praktyczne wskazówki dotyczące wyjazdu.
W razie pytań: kontakt do zespołu EURAXESS
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest 48. instytucją z Polski, która otrzymała europejskie logo HR Excellence in Research.
To prestiżowe wyróżnienie jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Logo otrzymują europejskie instytucje, które przy rekrutacji i zatrudnianiu pracowników naukowych stosują zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Więcej informacji na stronie Uniwersytetu.
Europejska Grupa doradcza ds. HR i mobilności naukowców, doradzająca Komisji Europejskiej w kwestiach rozwoju naukowców w Europejskiej Przestrzeni Badawczej, zbiera opinie na temat zaangażowania instytucji naukowych i pracowników badawczych w promowanie zasad otwartej nauki – jak pracownicy są do tego zachęcani oraz jakie umiejętności są niezbędne w celu publikowania zgodnie z zasadami otwartej nauki.
Ankiety zostaną zamknięte 15 maja. Ankiety są dostępne wyłącznie w j. angielskim i są anonimowe. Ich wyniki posłużą jako wkład do europejskiej polityki dotyczącej otwartej nauki (Open Science).
ING PAN jest 45. instytucją z Polski, która otrzymała logo HR.
To prestiżowe wyróżnienie jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Logo otrzymują europejskie instytucje, które przy rekrutacji pracowników naukowych stosują zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Szanowni Państwo,
Sieć EURAXESS prowadzi badania ankietowe wśród pracodawców w Europie z sektorów nieakademickich (MŚP, duże firmy, przemysł, NGO, instytucje rządowe) na temat procesów rekrutacyjnych i wymogów względem zatrudnianych specjalistów, w tym naukowców. Państwa opinie są potrzebne członkom sieci oraz Komisji Europejskiej, byśmy mogli dalej rozwijać nasze działania i zakres wsparcia jakiego udzielamy badaczom w rozwoju ich kariery naukowej. Prosimy zatem o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety (w języku angielskim) w terminie do 31 marca.
Ankieta jest anonimowa. Państwa opinie zbierane są wyłącznie do celów badania.
Dziękujemy za pomoc!
Monika Zaremba, EURAXESS Polska
Jeśli chcą Państwo przyjmować w swojej instytucji zagranicznych naukowców w ramach różnych grantów lub udostępniać swoje zasoby, sprzęt i laboratoria specjalistom z zagranicy, twórcy europejskiego portalu EURAXESS dodali do niego nową opcję – Hosting offers. Dzięki niej mogą Państwo bezpłatnie zamieszczać swoje oferty goszczenia naukowców – czy to w ramach programów europejskich (Horyzont 2020, granty Marii Skłodowskiej-Curie, granty ERC – European Research Council), czy też w ramach innych mechanizmów finansowania badań.
Zamieszczone oferty są widoczne dla naukowców z całego świata. Aby zamieścić ofertę, wystarczy jedynie założyć konto w portalu EURAXESS (LOGIN/REGISTER).
W razie pytań – kontakt:
Monika Zaremba,
zespół EURAXESS Polska,
tel.: 500 207 842,
e-mail: monika.zaremba@kpk.gov.pl
Od 28 listopada funkcjonuje nowa odsłona krajowego portalu EURAXESS Polska. Sieć EURAXESS – wspierająca międzynarodową mobilność i rozwój kariery naukowców – przekazuje poprzez swoje strony, praktyczne informacje dla naukowców i pracodawców w Europie ułatwiające zatrudnienie i nawiązywanie współpracy badawczej.
Informacje na stronie EURAXESS Polska dostępne są w dwóch językach: angielskim i polskim. Wersja angielska przeznaczona jest dla zagranicznych naukowców zainteresowanych pracą w Polsce i zawiera informacje dotyczące warunków wjazdu, pracy i pobytu w naszym kraju, a także dostęp do bazy ofert pracy i grantów, gdzie mogą oni poszukiwać ofert zatrudnienia i możliwości finansowania badań w Polsce.
Wersja polska strony dedykowana jest pracodawcom, czyli instytucjom naukowym lub firmom zatrudniającym zagranicznych pracowników naukowych. Informacje tam dostępne związane są z przepisami dotyczącymi wjazdu i zatrudnienia obcokrajowców w Polsce.
Dodatkowo, w polskiej wersji strony zawarliśmy również praktyczne informacje prawno-administracyjne dla polskich naukowców planujących wyjazd zagraniczny. W zakładce „Praca i granty” znajdują się najnowsze oferty grantów o stypendiów zagranicznych.
Obie wersje strony zawierają również dostęp do europejskiej bazy ofert pracy i grantów, a także do zakładki PARTNERING, gdzie naukowcy z całego świata mogą znaleźć oferty zatrudnienia, finansowania badań i współpracy badawczej w Europie, w tym w Polsce.
W razie pytań, prosimy o kontakt z Moniką Zarembą: monika.zaremba@kpk.gov.pl lub tel. 500 207 842.
Komisja Europejska uruchomiła nową odsłonę europejskiego portalu EURAXESS. Natomiast nowa wersja krajowej strony EURAXESS Polska zostanie uruchomiona w najbliższych dniach i będzie dostępna pod tym samym adresem, co dotychczas: www.euraxess.pl.
Portal, oprócz nowego wyglądu, zawiera nowe funkcje poszukiwania partnerów do współpracy – w zakładce PARTNERING. Znajdą tam Państwo różne opcje poszukiwania zarówno osób indywidualnych, jak i instytucji naukowych czy firm do współpracy w ramach projektów badawczych i innych inicjatyw w ramach Państwa działalności naukowo-badawczej.
Możliwości te są bezpłatne i dostępne są dla osób mających konto w bazie EURAXESS (instytucjonalne lub jako osoba indywidualna). Osobom, które mają już założone konto, polecamy uzupełnienie/zaktualizowanie informacji, aby móc w pełni korzystać z nowych możliwości bazy oraz, aby Państwa profil w bazie był aktualny i widoczny dla innych osób w Europie poszukujących instytucji i naukowców do współpracy.
W razie pytań, prosimy o kontakt z Moniką Zarembą: tel.: 500 207 842; e-mail: monika.zaremba@kpk.gov.pl