Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Zapraszamy laureatów konkursu LIDER do Horyzontu 2020

  • Opublikowano: 23 stycznia 2019
  • Autor: redakcja

51 młodych naukowców z łącznym dofinansowaniem niemal 60 milionów złotych – oto wyniki dziewiątego już konkursu w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców LIDER. Laureaci z całej Polski odebrali 22 stycznia br. w Warszawie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina wyróżnienia i symboliczne czeki.

W programie LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnego zespołu badawczego. Dzięki wsparciu agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego wschodzące pokolenie polskiej nauki rozwija nie tylko kompetencje naukowe, ale także zarządcze.

–  Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany technologicznej i pokoleniowej. To dzięki ambitnym badaczom nauka rozwija się w ogromnym tempie, pokonujemy kolejne bariery technologiczne i następuje postęp cywilizacyjny. Młodzi, zdolni naukowcy to skarb. A naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki. Wspierając ich, wspieramy rozwój Polski z pożytkiem dla gospodarki i dla nas wszystkich – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dziewiąta edycja programu jest rekordowa pod kątem liczby osób, które otrzymały dofinansowanie, jak i samej kwoty przyznanych grantów. Aż 51 młodych, zdolnych naukowców otrzymało łączne dofinansowanie w wysokości niemal 60 milionów złotych. Dla porównania – w pierwszej edycji programu 23 osoby otrzymały łącznie ponad 21 milionów złotych. Wyróżnienia i symboliczne czeki laureatom IX edycji LIDERA wręczyli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

–  W naszym postrzeganiu Lider to nie tylko osoba realizująca projekt naukowy. To osoba, która wyznacza nowe kierunki i potrafi przekonać do nich społeczeństwo. Od wszystkich Liderów wybranych w programie oczekujemy umiejętności samodzielnego planowania i zarządzania projektami naukowymi, a także kierowania zespołami badawczymi i komercjalizacją wyników badań. To ogromna odpowiedzialność, ale również szansa zawodowa – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program LIDER nie narzuca ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Aby złożyć wniosek w IX edycji konkursu naukowcy musieli spełniać wymagania m.in. ukończenia 35. roku życia, posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera bądź lekarza medycyny lub stopnia doktora, bycia autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadania patentów lub wdrożeń. Do startu w konkursie niezbędne było również pozyskanie do współpracy jednostki naukowej, w której możliwa będzie realizacja projektu.

– Zachęcamy laureatów programu LIDER, aby dołączyli do mistrzowskiej ligi beneficjentów programu Horyzont 2020. Wyróżnione osoby zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Prowadzimy indywidualne konsultacje, jak napisać dobry wniosek o grant w Horyzoncie 2020. Udział w tym programie zapewnia międzynarodowe kontakty naukowe, a także realizowanie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

W tej edycji LIDERA najlepiej oceniony został projekt zgłoszony przez dr Lucynę Budźko, która we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zrealizuje projekt „Wykorzystanie enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych”.

W dziewięciu dotychczasowych edycjach programu LIDER dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 367 mln zł na prowadzenie własnych badań uzyskało 337 liderów. Średni wiek laureatów to 32 lata, a średnia wartość dofinansowania to milion złotych. 66% liczby projektów i wartości dofinansowania stanowią projekty z dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych. Drugim co do popularności obszarem są nauki przyrodnicze (17%), a trzecim nauki medyczne i o zdrowiu (10%).

Nabór wniosków w kolejnym, 10. konkursie programu LIDER będzie trwał od 18 stycznia do 18 marca 2019 r.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: ncbr.gov.pl.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.