Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Wyniki społecznych konsultacji w 11 obszarach EU Green Deal Call

  • Opublikowano: 7 lipca 2020
  • Autor: redakcja

Prawie 6000 odpowiedzi i 500 dokumentów nadesłali uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących kształtowania tematów nowego konkursu EU Green Deal Call, które Komisja Europejska prowadziła on-line w okresie od 19 maja do 3 czerwca 2020 r.

Zaproszenie do składania wniosków EU Green Deal Call będzie dotyczyć 11 obszarów: 8 tematycznych, które odzwierciedlają kluczowe kierunki pracy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i 3 horyzontalne, tj. wzmocnienie wiedzy, wzmocnienie pozycji obywateli i współpraca międzynarodowa.​

Czytaj także:  Pomóż Komisji kształtować nowy konkurs poświęcony EU Green Deal

Europejski Zielony Ład ma na celu zmobilizowanie badań i innowacji do wspierania sprawiedliwej, zrównoważonej i nie wykluczającej nikogo transformacji społecznej w procesie odbudowy po pandemii koronawirusa. Głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r.

Z przeprowadzonego przez Komisję badania wynika, że ​​ najistotniejszymi tematami konkursów Zielonego Ładu w programie Horyzont 2020 wydają się być: różnorodność biologiczna, energooszczędne budynki i trwałe chemikalia. Chociaż różnorodność biologiczna jest uważana za najpilniejszą to sam projekt treści konkursu został uznany za źle napisany, podobnie było w przypadku badań nad transformacją energetyczną w Afryce. Tematy zidentyfikowane w ankiecie jako neutralne lub mniej istotne obejmują m. in. zwalczanie ekstremalnych pożarów lasów, elektrolizer o mocy 100 MW czy cyfrową obserwację oceanów.

Następnie Komisja sformułuje ostateczne tematy konkursowe i otworzy nabór wniosków najprawdopodobniej w połowie września 2020 r. Planowany termin składania wniosków upłynie pod koniec stycznia 2021 r.

Więcej na temat wyników konsultacji na stronie Komisji Europejskiej.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.