Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Fot: IRZiBŻ PAN

W Olsztynie powstanie Centrum Doskonałości z grantu ERA Chairs 2020

  • Opublikowano: 8 lipca 2020
  • Autor: redakcja

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zdobył grant wartości 2,5 miliona euro w ramach ERA Chairs w programie Horyzont 2020 na realizację 6-letniego projektu, którego celem jest powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

Realizacja projektu „Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being” (akronim: WELCOME2) rozpocznie się 1 października 2020 r.

Podstawą tego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz  powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

– Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w obu oddziałach Instytutu: Oddziale Nauk o Żywności i Oddziale Biologii Rozrodu. Jest w pewnym zakresie kontynuacją projektu jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji Nauki Polskiej, którego początkowo nieprzewidywanym efektem była taka integracja. Stąd nazwa WELCOME2 – mówi prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN i koordynator projektu.

IRZiBŻ PAN jest jednym z 2 polskich, wśród 20 europejskich, laureatów, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2020 r. Jego realizacja pozwoli na przeprowadzenie w Instytucie kosztownych zmian strukturalnych prowadzących do stworzenia warunków pracy badawczej w środowisku międzynarodowym, w standardach oczekiwanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Znacznie też wzmocni przewagę Instytutu w perspektywie programu ramowego Horyzont Europa.

– WELCOME2 pozwoli nam zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a tym samym rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych. Te procesy będą dodatkowo wspierane takimi działaniami w obszarze otwartej nauki jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych w ramach działania „Science as public good” czy powołanie „Rising Managers Academy” przygotowującej przyszłych liderów nauki  – dodaje prof. Piskuła.

Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu, w którym są realizowane, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i innowacyjności.

W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.