Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Ruszył konkurs NCN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze

  • Opublikowano: 2 lipca 2019
  • Autor: redakcja

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs ALPHORN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze organizowany we współpracy ze Swiss National Science Foundation (SNSF). Na finansowanie badań przeznaczono 7 mln zł. Termin naboru wniosków upływa 8 października 2019 r.

ALPHORN to dwustronny konkurs międzynarodowy skierowany do polskich zespołów badawczych, które wspólnie z partnerskim zespołem szwajcarskim wystąpią z wnioskiem o sfinansowanie projektu. Kierownik polskiego zespołu badawczego musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a pozyskane w ramach konkursu środki można przeznaczyć na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów i doktorantów. W ramach konkursu można także sfinansować zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty niezbędne do realizacji badań.

Projekt badawczy może trwać od 24 do 36 miesięcy. Do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w dowolnym z 25 paneli NCN w ramach trzech głównych działów: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki ścisłe i techniczne oraz nauki o życiu.

Konkurs ALPHORN jest przeprowadzany zgodnie z procedurą agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP). LAP ma na celu usprawnianie i przyspieszanie oceny wniosków w konkursach organizowanych we współpracy z zagranicznymi partnerami. Zakłada, że w danej edycji konkursu pod względem merytorycznym wnioski oceniane są tylko przez jedną agencję partnerską zgodnie z przyjętymi w niej zasadami. W tej edycji konkursu ALPHORN rolę agencji wiodącej pełni SNSF.

Wnioski wspólne (składane do SNSF przez szwajcarskie zespoły naukowe) mogą być składane do 1 października br., zaś krajowe (składane  do NCN przez polskie zespoły naukowe) – najpóźniej do 8 października br. Ogłoszenie wyników nastąpi z końcem czerwca 2020 r.

Więcej informacji o konkursie na stronie NCN.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.