Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Ruszył nowy projekt flagowy dotyczący technologii kwantowych

29 października 2018 r. w Wiedniu (w ramach prezydencji Austrii w Radzie UE) nastąpiło uroczyste rozpoczęcie projektu Quantum Technologies Flagship – projektu flagowego dotyczącego technologii kwantowych. Przewidywany budżet tej inicjatywy ma wynieść miliard euro.

W perspektywie 10 lat projekt sfinansuje badania ponad 5 tys. wiodących naukowców zajmujących się technologiami kwantowymi, i ma za zadanie umieszczenie Europy na czele drugiej rewolucji kwantowej. Długoterminowym celem jest rozwój tzw. sieci kwantowej, w której komputery kwantowe, symulatory i czujniki są wzajemnie połączone za pośrednictwem sieci komunikacyjnych.

Inicjatywa będzie początkowo finansowała 20 projektów o łącznej wartości 132 mln euro w ramach programu Horyzont 2020, a od 2021 r. ma sfinansować kolejne 130 projektów. Oczekuje się, że całkowity budżet wyniesie miliard euro, zapewniając finansowanie dla całego łańcucha wartości kwantowych w Europie, od badań podstawowych po komercjalizację oraz połączy naukowców z przemysłem technologii kwantowych.

Na początku XX wieku pierwsza rewolucja kwantowa umożliwiła naukowcom zrozumienie i wykorzystanie podstawowych efektów kwantowych w urządzeniach, takich jak tranzystory i mikroprocesory. Druga rewolucja kwantowa umożliwi wykorzystanie efektów kwantowych do dokonania znacznych postępów technologicznych w wielu obszarach, w tym w komputerach, czujnikach, symulacjach, kryptografii i telekomunikacji.

Społeczeństwo otrzyma ultraprecyzyjne czujniki do stosowania w medycynie, komunikację kwantową i Quantum Key Distribution (QKD) w celu poprawy bezpieczeństwa danych cyfrowych. W dłuższej perspektywie obliczenia kwantowe mogą potencjalnie rozwiązać problemy obliczeniowe, które mogłyby zająć obecnym superkomputerom więcej czasu niż wiek wszechświata. Będą także w stanie rozpoznawać wzorce i szkolić systemy sztucznej inteligencji.

Strony poszczególnych projektów:

Basic Science:

S2QUIP

2D.SIPC

QMiCS

SQUARE

PhoG

PhoQuS

MicroQC

Quantum Communications:

Quantum Simulations:

Quantum Sensing & Metrology:

Quantum Computing:

CSA:

(Źródło: Quantum Technologies Flagship kicks off with first 20 projects)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.