Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Rekordowy grant z Instrumentu MŚP na diagnostykę nowotworową

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2017
  • Autor: redakcja

Prawie 4 miliony euro przeznaczy Komisja Europejska z programu Horyzont 2020 w ramach II Fazy Instrumentu MŚP na rewolucyjną mikrosondę optyczną OMiProbe do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi. To najwyższy do tej pory grant z Instrumentu MŚP w Polsce i najwyższy z tego rozdania w całej Europie.

Wynalazek polskich naukowców, którzy po kilkunastu latach w USA powrócili do Polski, pozwala na pomiar markera HER2 w nowotworach piersi, umożliwia diagnozę choroby we wczesnej fazie. – Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30%. Dzięki OMiProbe diagnoza jest obiektywna i dużo szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia – mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy i CSO SDS Optic.

– Nie ma potrzeby pobierania tkanek, a precyzyjny liczbowy wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut. Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki – dodaje Marcin Staniszewski, pomysłodawca i CEO SDS Optic.

Firma zdobyła grant z Instrumentu MŚP przeznaczonego dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W tej rundzie (czerwiec 2017) zgłoszono 1514 projektów, tylko 57 projektów otrzymało grant, w tym dwa z Polski. (Czytaj także: Polski start-up Billon otrzyma prawie 2 mln euro z Horyzontu 2020).

Grant zostanie przeznaczony na prace badawcze, badania kliniczne, certyfikację i komercjalizację. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pacjentki będą mogły korzystać z OMiProbe w 2021 roku – mówi Mateusz Sagan, interim manager, wspierający firmę w działaniach strategicznych i fundraisingu.

Horyzont 2020 to największy w EU program finansowania badań naukowych i innowacji, z budżetem niemal 80 mld euro.

(Źródło: SDS Optic)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.