Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Losowanie zwycięzcy nagrody głównej zakończyło Quiz 20 lat KPK

 • Opublikowano: 2 stycznia 2019
 • Autor: redakcja

Z dniem 31 grudnia 2018 roku zakończyliśmy nasz jubileuszowy konkurs wiedzy m.in. o 20-letniej działalności KPK PB UE, Komisji Europejskiej, programach ramowych UE. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przesłane w czasie minionego roku odpowiedzi.

W ostatnim dniu 2018 roku dyrektor KPK PB UE Zygmunt Krasiński wylosował zdobywcę nagrody głównej. Trafi ona do Pani Karoliny Urban. Gratulujemy! Nagrodą jest czytnik e-booków oraz etui na czytnik.

______________________________________________________________________________________

Znamy zwycięzcę ostatniej rundy naszego jubileuszowego konkursu! Belgijskie czekoladki trafią do Pana Tomasza Króla. Gratulujemy! Szczęśliwy los wylosowała Aneta Maszewska, ekspert KPK z obszaru Euratom.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania z grudnia to:

 1. Seal of Excellence to certyfikat Komisji Europejskiej przyznawany firmom,  których projekty  zostały ocenione pozytywnie przez Komisję Europejską w ramach SME Instrument i z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania. Które polskie województwo wesprze finansowo takie projekty ze środków RPO ?

a) mazowieckie

 1. Z końcem listopada Participant Portal został zastąpiony przez nowy portal Komisji Europejskiej. Jak brzmi jego nazwa?

c) Funding & Tender Opportunities Portal

 1. Komisja Europejska ustanawia dni wolne od pracy dla pracowników Unijnych instytucji. W tym roku w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli i w Luksemburgu ustanawia się następujące dni wolne od pracy:

c) 24 – 31 grudnia

Regulamin: http://www.kpk.gov.pl/wp-content/uploads/2018/01/Regulamin-konkursu-Quiz-20-lat-KPK.pdf

______________________________________________________________________________________

W poniedziałek 10 grudnia odbyło się losowanie zwycięzcy/zwyciężczyni listopadowej edycji naszego Quizu 20 lat KPK. Nasza „maszyna losująca” wylosowała z miseczki karteczkę z nazwiskiem Pani Uli Kłobuszewskiej. Gratulujemy!  Pani Ula otrzyma idealny na jesienną aurę nawilżacz powietrza ETA Airis. Dziękujemy wszystkim uczestnikom  i zachęcamy do śledzenia następnych pytań już 20 grudnia.

A oto prawidłowe odpowiedzi – LISTOPAD:

1) Prezydencja Rady Unii Europejskiej to 6-miesięczny okres, w którym poszczególne państwa członkowskie przewodniczą rotacyjnie posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Prezydencja jakiego kraju trwa obecnie w Radzie UE?
a) Austrii
2) Jak nazywa się europejska inicjatywa, która zapewni finansowanie dla całego łańcucha wartości kwantowych w Europie, od badań podstawowych aż po komercjalizację oraz połączy naukowców z przemysłem?
c) Quantum Flagship

3) Zespół Sieci KPK to kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów z największych ośrodków akademickich posiadających wiedzę z zakresu programów sektorowych, jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów. Kto z ramienia KPK jest koordynatorem sieci?
b) Małgorzata Kapica

______________________________________________________________________________________
Gratulujemy Pani Monice Samsel, która jest zwyciężczynią październikowej części Quizu 20 lat KPK. Nagrodą jest smartband Manta. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej części quizu – już 20 listopada!
Poniżej prawidłowe odpowiedzi na pytania październikowe:
1) Który polski uczony wchodzi w skład High Level Group działającej w ramach mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM (Scientific Advice Mechanism)?
a) prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
2) W ilu krajach europejskich działa inicjatywa Euraxess, wspierająca naukowców i ich pracodawców?
c) 40
3) Który ekspert Krajowego Punktu Kontaktowego zazwyczaj prowadzi szkolenia
„ABC przygotowania wniosku: projekty badawczo-innowacyjne i innowacyjne. Euratom”?
b) Joanna Niedziałek
——————————————————————————————————————————————————–

Mamy zwyciężczynię dziewiątej części Quizu 20 lat KPK. To Pani Magdalena Frącik, która wygrała głośnik przenośny Creative MUVO 2c. Serdecznie gratulujemy. Kolejne pytania quizowe ogłosimy już 20 października na naszym profilu FB https://www.facebook.com/KPK.Polska/  i stronie http://www.kpk.gov.pl/ – zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie, czeka atrakcyjna nagroda!

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – WRZESIEŃ:
1. Co roku Komisja Europejska publikuje Europejski Ranking Innowacyjności. To ocena porównawcza wyników, które uzyskują państwa członkowskie w dziedzinie innowacji. Które państwo zostało liderem innowacji w Europie w roku 2018?
a) Szwecja
2. Działania KPK w Programie Horyzont 2020 wspomagane są m.in. przez sieć Regionalnych Punktów Kontaktowych mieszczących się w największych ośrodkach akademickich w kraju. Ile Regionalnych Punktów Kontaktowych wchodzi w chwili obecnej w skład sieci?
c) 11
3. Dla podmiotów aplikujących o granty w ramach Programu Euratom dostępna jest także oferta preferencyjnego finansowania dłużnego. Jakie 2 typy instrumentów są dedykowane dla Euratomu?
b) InnovFin Emerging Innovators oraz InnovFin Science

———————————————————————————————————————————————————–

Bon o wartości ️100 złotych do księgarni Bonito w naszym Quizie z okazji 20. rocznicy działalności otrzymuje Pani Dominika Figuła – serdecznie gratulujemy wygranej! Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy i… radzimy wypatrywać kolejnych pytań i nagród już 20 września na naszym profilu FB https://www.facebook.com/KPK.Polska/  i stronie http://www.kpk.gov.pl/

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – SIERPIEŃ 2018:

1. Komisja Europejska podejmuje wiele działań w dziedzinie Open Science. Przy okazji dyskusji na temat uruchomienia inicjatywy European Open Science Cloud bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie, by dane będące wynikiem projektów finansowanych z budżetu UE spełniały standardy FAIR. Co oznacza ten skrót?
a. Findable, Accessible, Interoperable, Reusable
2. W 2014 roku powstała grupa ekspertów doradzająca komisarzowi UE ds. Badań Naukowych i Innowacji. Obecnie na czele tej grupy ekspertów stoi Polka, dr Daria Gołębiowska-Tataj. Jak brzmi nazwa tego zespołu ekspertów?
a) RISE High-Level Policy Group for Research, Innovation and Science
3. ICT 2018: Imagine Digital – Connect Europe to kolejna odsłona organizowanej przez Komisję Europejską konferencji na otwarcie nowych konkursów obszaru ICT (WP 2018-20). W którym mieście odbywać się będzie tegoroczna konferencja?
b) Wiedeń

——————————————————————————————————————————

W piątek 3 sierpnia odbyło się losowanie zwycięzcy/zwyciężczyni  lipcowej edycji naszego Quizu 20 lat KPK. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Pani Katarzyny Derwińskiej. Gratulujemy!  Pani Katarzyna otrzyma nagrodę-niespodziankę:  grę planszową Carcassone. Dziękujemy wszystkim uczestnikom  i zachęcamy do śledzenia następnych pytań już 20 sierpnia.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – LIPIEC 2018:
1. Poprzez Participant Portal można dostać się do bazy danych z informacjami o EU Research success stories. W kwietniu opublikowano informację na temat rezultatów projektu dotyczącego komunikacji na morzu, w którym zaangażowane były również podmioty z Polski. Jaki akronim nosi ten projekt?
a) EfficienSea2

2. Krajowy Punkt Kontaktowy prowadzi stronę internetową w języku angielskim, poprzez którą można zapisać się na anglojęzyczny biuletyn KPK z najważniejszymi informacjami na temat rozwoju środowiska badawczego i innowacyjnego w Polsce oraz związanymi z udziałem Polski w programie ramowym Horyzont 2020. Ile numerów biuletynu wydano do końca 2017 r.?
b) 3

3. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Kryształowej Brukselki w kategorii „Administracja samorządowa”. Kto okazał się zwycięzcą?
b) Miasto Stołeczne Warszawa
_______________________________________________________________________________

Kolejna nagroda w naszym quizie trafi do Pani Uli Kłobuszewskiej. Pani Ula w nagrodę otrzyma od nas selfie stick Huawei Black AF151 ze statywem. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom  i zachęcamy do śledzenia następnych pytań już 20 lipca.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – CZERWIEC 2018:
1. W maju br. Wicepremier Jarosław Gowin podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do międzynarodowej inicjatywy, współfinansowanej ze środków programu Horyzont2020, pn. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie…
a. Obliczeń Wielkiej Skali (HPC)

2. Na Participant Portal dostępne jest narzędzie Partner Search pozwalające na znalezienie wielu informacji na temat dotychczasowych beneficjentów programów ramowych. Przykładowo laureat tegorocznej nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii „Biznes – Małe i Średnie przedsiębiorstwa” (ITTI Sp. z o.o.) 13 razy współpracował w projektach badawczych z…
c. FRAUNHOFER GESELLSCHAFT

3. Euratom to program w zakresie działań badawczych i szkoleniowych związanych z rozszczepieniem jądrowym i ochroną przed promieniowaniem. Program dzieli się na 2 obszary: Euratom Fission i Euratom Fusion. Opiekę nad którym z nich sprawuje KPK PB UE?
c) Euratom Fission

—————————————————————————————————————————————————

Znamy już gościa specjalnego naszej Gali Nagrody Kryształowej Brukselki, która odbędzie się 6 czerwca w Hotelu Marriott! To Pani Joanna Szkaradek, która odpowiedziała prawidłowo na pytania w majowej części Quizu 20 lat KPK i została wylosowana przez dyr. Zygmunta Krasińskiego. Gratulujemy i dziękujemy za udział w zabawie wszystkim uczestnikom quizu!

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – MAJ 2018:
1. Ile wynosi ustanowiona przez Komisję Europejską nagroda (EIC Horizon Prize), która ma pomóc w zapobieganiu przyszłym epidemiom chorób takich jak malaria, zika, denga lub żółta febra?

a) 5 mln euro

2. Konkurs na Europejską Stolicę Innowacji (iCapital) nagradza miasta i burmistrzów, którzy zbudowali najbardziej integracyjne i dynamiczne ekosystemy innowacji, z korzyścią dla obywateli i biznesu. Jakie miasto zdobyło w tym konkursie główną nagrodę w 2017r?

c) Paryż

3. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE organizuje dla polskich przedsiębiorców i naukowców wizyty studyjne w Brukseli poświęcone określonym branżom. Jaka tematyka przyświecała tegorocznej wizycie?

b) Gospodarka o obiegu zamkniętym

Następne pytania quizowe już 20 czerwca!

—————————————————————————————————————————————————

Laureatką czwartej części naszej quizowej zabawy została w drodze losowania Pani Aleksandra Kiedrzyńska. Gratulujemy! Do zwyciężczyni trafi powerbank z dwoma portami firmy TP LINK. Kolejna szansa na wygraną już 20 maja – zapraszamy do wzięcia udziału w grze.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – KWIECIEŃ 2018:

 1. Patronem konkursów związanych z mobilnością naukowców w ramach H2020 jest:
  c. Maria Skłodowska-Curie
 2. W jakich miastach działają Regionalne Punkty Kontaktowe Programów Badawczych UE?
  b. Warszawa, Szczecin, Gliwice, Łódź, Białystok, Lublin, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Olsztyn
 3. Gdzie mieści się Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)?
  b. w Budapeszcie

——————————————————————————————————————————————————

Pani Izabela Wysocka to laureatka trzeciego zestawu pytań Quizu 20 lat KPK. Nagrodą są słuchawki Sony. Gratulujemy! Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom quizu. Kolejna szansa na wygraną już 20 kwietnia.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – MARZEC 2018:
1. Nagroda Kryształowej Brukselki przyznawana jest za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. Jest ona cenionym wśród naukowców i przedsiębiorców wyróżnieniem za ich aktywność na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki. W którym roku po raz pierwszy przyznano tę nagrodę?
a) 2001

2. Jak nazywał się społeczno-gospodarczy plan rozwoju Unii Europejskiej realizowany w latach 2000 – 2010?
b) strategia lizbońska

3. Pod koniec lutego br. Komisja Europejska podjęła decyzję o mianowaniu nowych urzędników na najwyższe szczeble zarządzania. Kto został nowym szefem DG ds. Badań Naukowych i Innowacji?
c) Jean-Eric Paquet

——————————————————————————————————————————-

Informujemy, że w drodze losowania wyłoniliśmy zwycięzcę drugiego zestawu pytań naszego Quizu 20 lat KPK. Gratulujemy Panu Łukaszowi Lewczukowi, który w nagrodę otrzyma od nas bon do Empiku o wartości 100 PLN.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom quizu. Kolejne pytania quizowe opublikujemy już 20 marca. Więcej informacji o quizie oraz regulamin.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – LUTY 2018:

1. We wszystkich edycjach Programów Ramowych Komisja Europejska kładła duży nacisk na zwiększenie udziału MŚP w projektach. Jak się nazywał specjalny typ projektów dedykowany MŚP w 5. Programie Ramowym?
b) Craft

2. W KPK za całokształt prac w danym obszarze tematycznym odpowiadają koordynatorzy. Koordynatorem którego obszaru w KPK jest dr inż. Jarosław Piekarski?
a) Nanotechnologie, materiały zaawansowane, zaawansowane systemy produkcji i przetwarzania, biotechnologia

3. Europejska Rada ds. Innowacji to nowe ciało udzielające wsparcia naukowcom, przedsiębiorcom i MŚP w realizowaniu ich innowacyjnych projektów. Jakim budżetem dysponuje ta organizacja na lata 2018-2020?
b) 2,7 mld euro

——————————————————————————————————————————–

Informujemy, że w drodze losowania wyłoniliśmy zwycięzcę pierwszego zestawu pytań naszego Quizu 20 lat KPK. Gratulujemy Pani Oldze Niemiec, która otrzyma od nas zestaw ciekawych gadżetów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom quizu. Kolejne pytania quizowe opublikujemy już 20 lutego. Więcej informacji o quizie oraz regulamin.

Poniżej prawidłowe odpowiedzi – STYCZEŃ 2018:

1. Horyzont 2020 to już 8. program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Jednak Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE wspierał polskich uczestników już wcześniej. Od którego programu działa KPK PB UE?
b) 5. Programu Ramowego

2. W projektach finansowanych w ramach programu Horyzont 2020 mogą brać udział uczestnicy ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Ale nie tylko. Porozumienia zawarte między UE a poszczególnymi rządami doprowadziły do nawiązania współpracy z wieloma krajami stowarzyszonymi i podmioty prawne z tych krajów mogą brać udział w programie H2020 na tych samych zasadach co podmioty z państw członkowskich UE. Który z wymienionych krajów to kraj stowarzyszony z programem Horyzont 2020?
b) Tunezja

3. Kto był pierwszym dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE?
c) Andrzej Siemaszko

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.