Dla mediów

Kraków: październikowe Dni Kariery i Mobilności dla młodych naukowców

Podczas otwartych Dni Kariery i Mobilności młodzi naukowcy dowiedzą się m.in., skąd pozyskać granty na badania i jak nawiązać współpracę z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w Krakowie w dniach 10-12 października br.

Młodzi badacze spotkają się ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów grantowych, przedstawicielami instytucji grantowych oraz z ekspertami z różnych dziedzin nauki i sektora akademickiego. Dla uczestników będą dostępni także doradcy kariery i przedstawiciele biznesu.

Podczas pierwszego dnia zatytułowanego „Sprawdź, jak to zrobić” uczestnicy zapoznają się z ofertą polskich i międzynarodowych grantów. Drugi dzień, pod hasłem „Nauka, kariera, biznes”, przybliży uczestnikom możliwości i korzyści wynikające ze współpracy z sektorem prywatnym. Trzeciego dnia odbędą się warsztaty, na których młodzi naukowcy będą mogli wzmocnić kompetencje niezbędne w pracy badacza i rozwoju kariery naukowej.

– Zaprezentujemy różne możliwości rozwijania drogi zawodowej. Młodzi naukowcy będą mogli dowiedzieć się m.in., jak pozyskać dofinansowanie projektu naukowego lub stażu zagranicznego – mówi Irena Śliwińska z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przy Politechnice Krakowskiej, która koordynuje przebieg wydarzenia. – Zachęcamy do udziału. Warto uczestniczyć w dniach kariery, aby wiedzieć więcej i mieć większy wpływ na przebieg własnej kariery – dodaje.

Uczestnicy wydarzenia i użytkownicy euraxess.pl będą mogli wyrazić opinię na temat możliwości rozwoju kariery naukowej za pośrednictwem ankiety. Organizatorzy podsumują jej wyniki w postaci raportu, który przedstawią Komisji Europejskiej i polskim instytucjom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki naukowej.  Będzie to głos młodego pokolenia naukowców, który może się przyczynić do kształtowania przepisów i ich warunków pracy.

Organizatorzy przygotowali także specjalnie na tę okoliczność grę z nauką w tle w wersji na smartfony. Będzie dostępna zarówno dla odwiedzających wydarzenie, jak i dla wszystkich użytkowników stron: krakow.projektnaukowiec.pl i euraxess.pl.

Krakowskie dni kariery i mobilności odbędą się w dniach 10-12 października br. na Kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zarejestrować się na stronie krakow.projektnaukowiec.pl.

Wydarzenie organizują: Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przy Politechnice Krakowskiej i Regionalne Centrum Euraxess w Krakowie.

W ramach informacyjno-edukacyjnej kampanii w grudniu w Warszawie odbędzie się także seminarium dla publicznych i prywatnych instytucji z logo HR Excellence in Research działających
w sferze B+R (Badania i Rozwój), zatrudniających naukowców oraz finansujących badania. Spotkanie ma być okazją do dyskusji na temat poprawy warunków pracy dla naukowców w polskich instytucjach.

Zespół projektowy tworzą również: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Science PR, firma wyspecjalizowana w promocji nauki. Konsorcjum, pod kierunkiem Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, pozyskało na ten cel 85 tys. euro z unijnego programu ramowego Horyzont 2020.

 

Science PR

Katarzyna Siedlik
533 423 044
k.siedlik@sciencepr.pl

 

Materiały do pobrania

Logo 1

Logo 2