Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polski start-up Billon otrzyma prawie 2 mln euro z Horyzontu 2020

  • Opublikowano: 21 lipca 2017
  • Autor: redakcja

Zaprojektowany w Polsce, rewolucyjny system natychmiastowych mikropłatności oparty o technologię rozproszonego rejestru, otrzyma blisko 2 miliony euro  w ramach II Fazy Instrumentu  MŚP z programu Horyzont 2020. Firma technologiczna Billon pokonała niemal 1500 konkurentów z całej Unii. Pieniądze przeznaczy na rozwój rozwiązań płatniczych dla biznesu i uruchomienie platformy płatności e-commerce na rynku polskim i brytyjskim.   

Innowacyjna technologia z Polski, która ma szansę stać się nowym globalnym standardem mikropłatności, oferuje natychmiastowe transakcje między ludźmi na całym świecie. Pieniądze zapisane w aplikacji mobilnej na smartfonie przesyłane są bez pośredników. Rozwiązanie oparte jest na technologii blockchain, czyli rozproszonego rejestru (DLT – Distributed Ledger Technology).

– Jako pierwsza firma na świecie stworzyliśmy funkcjonujące rozwiązanie płatnicze w oparciu o DLT, które wykorzystuje realne, lokalne waluty. We współpracy z bankami w Polsce oraz Wielkiej Brytanii zapisujemy w technologii rozproszonego rejestru polskie złote i funty. Teraz rozszerzamy ofertę, umożliwiając nie tylko wypłatę, ale też wydawanie pieniędzy online – mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.

2 miliony euro wsparcia na szybki rozwój

Billon otrzyma prawie 2 miliony euro z programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020 na projekt „Disrupting the economy – FinTech blockchain solution revolutionises direct payments. Secure, low-cost and simple bank-free payments for everyone”.

Komisja Europejska uzasadniła przyznanie grantu firmie rewolucyjnym potencjałem wykorzystania technologii Billon dla bezpośrednich płatności. Umowa ma zostać podpisana za kilka tygodni. Billon przeznaczy pieniądze na rozwój swojego rozwiązania wypłat nagród motywacyjnych dla firm oraz wprowadzenie na rynku polskim i brytyjskim platformy płatności dla e-commerce i do monetyzacji treści.

 W Polsce platforma e-commerce Billon ruszy jesienią, a w Wielkiej Brytanii – w przyszłym roku. Użytkownicy za pomocą aplikacji mobilnej będą mogli kupować w sklepach internetowych, wspierać streamerów i blogerów czy wpłacać dotacje fundacjom. Pieniądze będą przesyłane bezpośrednio między użytkownikami platformy, dlatego do jej obsługi nie będzie potrzebne ani konto bankowe, ani karta.

– Spełniamy potrzeby ludzi młodych, zaangażowanych cyfrowo. W Polsce znakomita większość ludzi poniżej 18. roku życia nie ma konta w banku. Są aktywni, tworzą i chcą zarabiać na tym, co kochają. Dzisiejsze rozwiązania płatnicze dla tej grupy obejmują mało wygodne karty przedpłacone oraz, nieopłacalne z perspektywy twórcy, SMSy Premium – wyjaśnia Tadeusz Kuropatwiński, dyrektor zarządzający obszarem Digital Payments. – Platforma Billon oferuje w pełni cyfrowe rozwiązanie, które umożliwia wygodne i opłacalne zarabianie na swojej twórczości i rozwój pierwszego biznesu. Chcemy wspierać przedsiębiorczość młodych ludzi w epoce cyfrowej. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu rozwój naszych rozwiązań znacznie przyśpieszy – dodaje.

Startup, który z Polski wychodzi na świat

Billon działa teraz w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale planuje rozwój na skalę światową. Firma wystąpiła w prezentacji „Start-upy w Pałacu” zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i w nagrodę weźmie udział w jednej z misji gospodarczych głowy państwa.  Została też zaproszona przez Ministerstwo Rozwoju na targi przemysłowe w Hanowerze jako jeden z najbardziej obiecujących polskich start-upów. W czerwcu, na zaproszenie ambasady RP w Tokio, Billon reprezentował polską branżę fintech na seminarium z udziałem 120 przedstawicieli japońskich firm finansowych.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej, z całkowitym budżetem wynoszącym prawie 80 miliardów euro.

Billon ubiegał się o dofinansowanie w ramach II Fazy Instrumentu MŚP, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących i wdrażających innowacje w życie. W tej rundzie finansowania (cut-off 1 czerwca 2017) brało udział 1514 projektów z całej Europy. Komisja Europejska zainwestuje w beneficjentów 97 mln euro. Billon jest jedną z dwóch firm z  Polski i z 64 przedsiębiorstw z Europy, które otrzymały grant.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.