Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Orędzie o stanie Unii 2018: Czas, by Europa wzięła swój los we własne ręce

  • Opublikowano: 12 września 2018
  • Autor: redakcja

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Orędzie o stanie Unii w 2018 r. Przedstawił w nim swoje priorytety na nadchodzący rok oraz swoją wizję tego, w jaki sposób UE może kontynuować budowę „bardziej zjednoczonej, silniejszej i bardziej demokratyczniej Unii”, co było tematem jego przemówienia w roku ubiegłym. Podkreślił, że w obliczu coraz bardziej niepewnej sytuacji na świecie, Europa musi stać się bardziej suwerenna, aby móc odgrywać rolę w kształtowaniu światowej gospodarki.

Jean-Claude Juncker wygłasza orędzie o stanie UE 2018
Jean-Claude Juncker w Parlamencie Europejskim 12 września 2018 (fot. KE)

– Sytuacja geopolityczna sprawia, że wybiła godzina suwerenności europejskiej. Nadszedł czas, aby Europa wzięła swój los we własne ręce. Przekonanie, że „zjednoczeni jesteśmy więksi” jest istotą tego, co znaczy być częścią Unii Europejskiej. Dzielenie się suwerennością – wtedy, kiedy jest to potrzebne – sprawia, że każde z naszych państw staje się silniejsze – mówił szef Komisji Europejskiej w swoim ostatnim – czwartym – orędziu.

Wymienił trzy główne cele do osiągnięcia do czasu szczytu w rumuńskim Sybinie 9 maja 2019 r.: ratyfikację umowy handlowej między Unią Europejską i Japonią, polityczną zgodę na temat kształtu przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych – czyli budżetu UE po roku 2020, a także wzmocnienie siły euro i tym samym przełamanie dominacji dolara na światowych rynkach. Ale też wezwał do konkretnej decyzji dotyczącej zwiększenia budżetu programu Erasmus+, wsparcia naukowców i startupów, większych wydatków na obronność oraz mądrzejszej współpracy z Afryką.

Orędzie o stanie Unii w 2018 r. wygłoszone dzisiaj w Parlamencie Europejskim przez przewodniczącego Jean-Claude Junckera można obejrzeć i przeczytać tutaj.

Przemówieniu Jeana-Claude’a Junckera w Parlamencie Europejskim towarzyszyło przyjęcie przez Komisję Europejską 18 konkretnych inicjatyw z zakresu migracji i ochrony granic, bezpieczeństwa, wolnych i bezpiecznych wyborów, partnerstwa Unii Europejskiej z Afryką oraz UE jako silnego podmiotu na arenie międzynarodowej, co pozwoli na natychmiastowe podjęcie działań. Propozycje te mają przynieść korzyści obywatelom jeszcze przed szczytem w Sybinie  i przed wyborami europejskimi, które odbędą się 23 maja  2019 r.

List intencyjny i Broszura dotyczące Orędzia o Stanie Unii 2018.

Wszelkie informacje dotyczące przyjętych inicjatyw są dostępne na stronach internetowych:

  • Bezpieczeństwo: nowe przepisy pozwalające na usuwanie z internetu treści o charakterze terrorystycznym; działania mające na celu zagwarantowanie wolnych i uczciwych wyborów europejskich; wzmocnienie Prokuratury Europejskiej w celu zwalczania terroryzmu transgranicznego; inicjatywy mające na celu inwestowanie w bezpieczeństwo cybernetyczne;
  • Migracja i reforma granic: wzmocnienie Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu; w pełni wyposażona Europejska Straż Granicznej i Przybrzeżnej; bardziej rygorystyczne przepisy UE w zakresie powrotów; legalna migracja;
  • Afryka i inwestycje zewnętrzne: nowy Sojusz Afryka-Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i tworzenia miejsc pracy; bardziej efektywna struktura finansowa wspierająca inwestycje poza UE;
  • Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa: poprawa efektywności podejmowania decyzji;
  • Sezonowe zmiany czasu: Komisja proponuje położenie kresu sezonowym zmianom czasu;
  • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: wzmocnienie nadzoru w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy z myślą o stabilnym sektorze bankowym i finansowym

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.