Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

EIC Pathfinder – FET (Przyszłe i powstające technologie – Future and Emerging Technologies) 

Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma wspierać najbardziej obiecujących europejskich innowatorów: przedsiębiorców z małych i średnich firm oraz naukowców w realizowaniu ich projektów. Zapewnia bezpośrednie wsparcie dla innowatorów poprzez dwa główne instrumenty finansowania: Pathfinder –  dla wczesnych etapów prac B+R  i Accelerator – dla etapu rozwoju oraz wprowadzania na rynek. Działalność ta ma być uzupełnieniem prac Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

EIC Pathfinder (dawniej FET) stworzony został w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Ma pomóc Europie objąć rolę lidera w rozwijaniu tych technologii, co w konsekwencji przyczyni się do rozwoju gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności na najbliższe dziesięciolecia.

Pathfinder to część programu Horyzont 2020 służąca do finansowania interdyscyplinarnych projektów, które odniosą najlepszy skutek łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyki, informatyki, biologii, nauki o środowisku, naukach społecznych, humanistycznych i innych) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, tak by badane rozwiązania można było wdrożyć i stworzyć zupełnie nowe technologie. W ich tworzeniu uczestniczą zarówno wizjonerzy-naukowcy jak i przedsiębiorcy potrafiący dostrzec potencjał biznesowy pomysłów we wczesnym etapie rozwoju technologicznego.

Pomysł na projekt FET musi spełnić następujące warunki (tzw. FET gatekeepers):

 • wizjonerski pomysł,
 • przełomowy cel technologiczny,
 • ambitne interdyscyplinarne badania.

Pathfinder obejmuje FET Open i FET Proactive.

FET Open:

 • Badania naukowe i technologiczne na wczesnym etapie rozwoju.
 • Interdyscyplinarne konsorcja.
 • Wizjonerskie pomysły na radykalnie nowe technologie przyszłości.
 • Otwarty na badania w dowolnej dziedzinie technologii.
 • Projekty 3-4 letnie, budżet 3 mln euro

FET Proactive:

 • Rozwijanie obiecujących kierunków badawczych na rzecz technologii przyszłości, budowanie europejskiej masy krytycznej i wiedzy.
 • Projekty badawczo innowacyjne,
 • Budżet: 4-5 mln euro,
 • Czas trwania projektu: do 4 lat

Więcej szczegółów na stronach KE:

Projekty FET generują nowe, często nieoczekiwane możliwości dla dalszych zastosowań komercyjnych lub społecznych. FET Innovation Launchpad oraz Transition to Innovation Activities to inicjatywy, które mają właśnie pozwolić na dalszy rozwój i wykorzystanie pomysłów, które dostały dofinansowanie w projektach FET.

Warunkiem koniecznym jest bazowanie na dofinansowanym projekcie FET. Wnioskodawca może być członkiem dotychczasowego konsorcjum, bądź instytucją z zewnątrz. Niezbędne jest wtedy podpisanie umów z właścicielami lub posiadaczami praw do wykorzystania rezultatów projektu.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.