Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konstytucja dla Nauki z podpisem prezydenta. „To podstawa do rozwoju polskiej nauki”

  • Opublikowano: 3 sierpnia 2018
  • Autor: redakcja

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę 2.0 (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), zwaną Konstytucją dla Nauki. Oznacza to, że wejdzie w życie z dniem 1 października 2018 r. Reforma to przede wszystkim wzmocnienie uczelni regionalnych, podwyżki dla nauczycieli akademickich, podniesienie jakości studiów i kształcenia praktycznego. Konstytucja dla Nauki stwarza warunki do doskonałości naukowej i proponuje nowe ścieżki kariery – zarówno dla doktorantów (szkoły doktorskie), jak i dla nauczycieli akademickich (dydaktyczna ścieżka kariery).

Reforma, której domagało się od lat środowisko akademickie, ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenia kadr przyszłości. Jest pierwszą od lat kompleksową zmianą podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią.

Więcej o Konstytucji dla Nauki.

– Konstytucja dla Nauki daje podstawy do wdrażania systemowych i kompleksowych działań  mających na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, w szczególności zaś kariery akademickiej i naukowej.  Dodatkowe strumienie finansowania inicjatyw doskonałości na trzech poziomach:  uczelni badawczych, regionalnych i zawodowych, są niezbędne dla wdrażania międzynarodowych standardów oraz zwiększenia otwartości polskiej nauki i lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie – ocenił dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE dr inż. Zygmunt Krasiński.

Czytaj: Raport Komisji Europejskiej wspiera MNiSW w pracach nad Konstytucją dla Nauki

– Warto podkreślić, że Komisja Europejska przedstawia proces przygotowania Konstytucji dla Nauki jako wzorzec wprowadzania ważnych reform systemowych, w którym MNiSW wzięło pod uwagę kluczowe zalecenia grupy międzynarodowych ekspertów przygotowane w ramach instrumentu Policy Support Facility finansowanego z programu ramowego Horyzont 2020. Również wkład polski w toczącą się debatę o badaniach i innowacjach w Europie okazuje się niezwykle cenny – dodał dyrektor KPK.

(Źródło: MNiSW)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.