Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Jean-Pierre Bourguignon powrócił tymczasowo na fotel przewodniczącego ERC

  • Opublikowano: 24 lipca 2020
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska wyznaczyła profesora Jean-Pierre’a Bourguignona na tymczasowego przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Stanowisko to pozostawało nieobsadzone od kwietnia, kiedy rezygnację złożył prof. Mauro Ferrari. Prof. Bourguignon rozpocznie urzędowanie 27 lipca 2020 r.

– Cieszę się, że prof. Jean-Pierre Bourguignon przyjął stanowisko tymczasowego przewodniczącego ERC do czasu objęcia urzędu przez kolejnego przewodniczącego. Ma doświadczenie i zaufanie środowiska naukowego i mam pełne przekonanie, że zapewni przewodnictwo niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na końcowych etapach Horyzontu 2020 oraz w kluczowym momencie przygotowań do Horyzontu Europa – powiedziała Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. badań, innowacji, kultury, edukacji i młodzieży.

– Jestem zaszczycony zaufaniem komisarz Gabriel i Rady Naukowej ERC. Uważam, że moim obowiązkiem jest wrócić i poprowadzić organizację, która jest tak bliska memu sercu. Zaprojektowana przez naukowców dla naukowców ERC daje błyskotliwym umysłom swobodę przekraczania granic naszej wiedzy i stała się wzorem dla całego świata. Pomaga UE podnieść poprzeczkę na poziomie globalnym w trudnych czasach. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby podtrzymać etos sukcesu ERC – skomentował prof. Bourguignon.

Nowy prezes ERC obejmie urząd w styczniu 2021 r.

Prof. Jean-Pierre Bourguignon jest matematykiem i obywatelem Francji. Był przewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań od stycznia 2014 r. do grudnia 2019 r. Jego następcą został prof. Mauro Ferrari, który pełnił tę funkcję do kwietnia 2020 r. Złożył rezygnację, uzasadniając swoją decyzję rozczarowaniem reakcją Europy na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Rada Naukowa ERC bez przewodniczącego 

Komisja przedłużyła również mandaty dwóch członków Rady Naukowej ERC do końca 2020 r.: profesorów Kurta Mehlhorna i Nektariosa Tavernarakisa.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.