Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dwa prestiżowe ERC Starting Grants 2019 będą realizowane w Polsce

  • Opublikowano: 3 września 2019
  • Autor: redakcja

Dr hab. Michał R. Szymański z Uniwersytetu Gdańskiego i dr Rafał Banka z Uniwersytetu Jagiellońskiego to polscy laureaci prestiżowego Starting Grant – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Znaleźli się oni w gronie ponad 400 nagrodzonych naukowców.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. We wtorek podała listę laureatów konkursu ERC Starting Grant. Nagrodzeni w tym konkursie badacze na realizację badań otrzymują maksymalnie po 1,5 mln euro.

W Polsce realizowane będą dwa takie granty. Wśród nagrodzonych znaleźli się bowiem dr hab. Michał R. Szymański z Gdańska i dr Rafał Banka z Krakowa. Badania dr. Szymańskiego, który pracuje w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mają pozwolić na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych. – Celem tego projektu jest dostarczenie podstawowego strukturalnego modelu oraz mechanistycznego zrozumienia działania kompleksu naprawiającego DNA w ludzkich mitochondriach – tłumaczy dr hab. Michał R. Szymański, cytowany w komunikacie uczelni.

Z kolei dr Rafał Banka z Katedry Porównawczej Studiów Cywilizacji UJ zrealizuje grant zatytułowany „Mereological reconstruction of the metaphysical system in the Daodejing”. Dr Banka zajmuje się filozofią chińską i porównawczą oraz współczesną estetyką i sztuką chińską.

Badania sfinansowane ze środków tegorocznego konkursu Starting Grant zostaną przeprowadzone w 24 krajach. W czołówce krajów z najwyższą liczbą uzyskanych grantów są: Niemcy (73 granty), Wielka Brytania (64 granty) i Holandia (53 granty). Naukowcy, którzy otrzymali je w tym roku pochodzą z ponad 50 krajów. W sumie w tej edycji konkursu rozdysponowano 621 mln euro z programu Horyzont 2020. Tym razem do finansowania wybrano około 13 proc. wniosków.

– Aby sprostać najważniejszym wyzwaniom naszych czasów, badacze potrzebują swobody i warunków, by podążać za swoją ciekawością. Zapewnia to Unia Europejska za pośrednictwem grantów ERC. To okazja dla wybitnych naukowców do realizacji najodważniejszych pomysłów – powiedział Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) – skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania.

Statystyki  poświęcone wnioskom złożonym do konkursu ERC Starting Grants 2019.

(Źródło: Nauka w Polsce, ERC)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.