Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dom, który generuje więcej energii niż zużywa – otwarcie domu SOLACE

  • Opublikowano: 4 października 2018
  • Autor: redakcja

Polski startup Solace zaprezentował prototyp swojego pierwszego plusenergetycznego domu prefabrykowanego. Firma otrzymała na ten projekt dofinansowanie z programu Horyzont 2020. Grant, przyznany w ramach I Fazy Instrumentu MŚP,  dostał najwyższą w historii tego wsparcia liczbę punktów, jeśli chodzi o polskie projekty. Był to także drugi najlepiej oceniony wniosek w całej Unii Europejskiej.

Prototyp ekologicznego domu SOLACE, zaprezentowany 26 września 2018 roku w Warszawie, to całoroczny i wytrzymały dom, który generuje więcej energii niż zużywa, jest zrównoważony środowiskowo, a jego wszystkie elementy są dostarczane do właściciela w jednym kontenerze.

Solace House to polski startup, który chce zmienić sposób w jaki myślimy o budowie domu. Założenie jest proste – budowa domu wcale nie musi być długim i kosztownym procesem – wystarczy tylko odrobina kreatywności i otwarty umysł. Dowodem jest ich projekt domu przyszłości. Wszystko, co niezbędne do jego stworzenia jest dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze.

Dom Solace projekt uzyskał grant w Instrumencie MŚP
Fot. S.Duszyńska/KPK PB UE

Ale kompaktowość to tylko jedna z długiej listy zalet Solace House. Dom jest bowiem stworzony zarówno z dbałością o szczegóły, jak i środowisko. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Misją Solace jest zaprojektowanie domu o parametrach, które pozwolą na ograniczenie poboru energii, a tym samym kosztów utrzymania domu, do możliwego minimum. –Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu – mówi Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy.

Całoroczny dom SOLACE można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu. Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska.

Powierzchnia budynku wynosi 35 m2, dzięki antresoli przestrzeń mieszkalna została powiększona o 10 m2 przestrzeni mieszkalnej, dzięki czemu wynosi ona w 45 m2. Jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych.

Organem wspierającym startup Solace House jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Dom ekspozycyjny stoi w Warszawie, przy ul. Rektorskiej 4 i jest oficjalnie otwarty dla potencjalnych klientów.

(Źródło: Solace House)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.