Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Billon otrzymał 2 mln euro z H2020 na rozwój technologii zapisywania wrażliwych dokumentów na blockchainie

  • Opublikowano: 10 maja 2019
  • Autor: redakcja

Polski fintech Billon otrzymał prawie 2 mln euro dofinansowania w konkursie II Fazy Instrumentu MŚP w ramach programu Horyzont 2020. Spółka przeznaczy pieniądze na dokończenie rozwoju i komercyjne wdrożenie rozwiązania zapisującego wrażliwe dokumenty w rozproszonej sieci blockchain. Billon jest jednym z dwóch nagrodzonych projektów z Polski – drugim jest spółka Napiferyn, która realizuje projekt dotyczący technologii przekształcania odpadów z produkcji oleju rzepakowego w białko spożywcze.

(CZYTAJ TAKŻE: Dwie polskie firmy wśród beneficjentów ostatniej rundy II Fazy Instrumentu MŚP)

Billon Digital Services sp. z o.o., spółka z grupy kapitałowej Billon otrzymała grant w ramach II Fazy  Instrumentu MŚP, części programu ramowego Horyzont 2020. Na mocy umowy z KE firma otrzyma 1 mln 946 tys. euro na dokończenie rozwoju i komercyjne wdrożenie projektu B4TDM (Blockchain for Trusted Document Management), wykorzystującego autorską technologię blockchain do zarządzania wrażliwymi dokumentami.

Wyróżnione przez Unię Europejską rozwiązanie eliminuje papier z obiegu dokumentów, umożliwiając wprowadzenie w pełni cyfrowych relacji między firmami a konsumentami. Zapisanie w rozproszonym rejestrze takich dokumentów jak umowy, rachunki, czy cenniki, gwarantuje ich niezmienność i pozwala obniżyć koszty zarządzania nimi prawie o połowę. Stworzone przez polskich inżynierów rozwiązanie jest zgodne z polskimi i unijnymi regulacjami, w tym RODO, i osiąga wydajność publikacji nawet 5 milionów dokumentów na dobę, co spełnia zapotrzebowanie nawet największej instytucji w Polsce. W zeszłym roku zostało wyróżnione brytyjską nagrodą Europas w kategorii najlepszego korporacyjnego projektu blockchain.

W Polsce nagrodzoną technologię wprowadza już Biuro Informacji Kredytowej. BIK oferuje sektorowi bankowemu platformę blockchain do zarządzania dokumentami klienckimi, spełniającą wymogi regulacyjne trwałego nośnika informacji. Pierwsi klienci zaczną korzystać z platformy do końca II kwartału tego roku.

W tej rundzie finansowania do Komisji wpłynęło 1848 wniosków. Ostatecznie wybrano do finansowania 64 projekty, większość z obszaru zdrowia, inżynierii i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Z Polski doceniono dwie firmy: oprócz Billon Digital Services dofinansowanie otrzymała spółka biotechnologiczna Napiferyn Biotech. Od startu programu w 2014 r. tylko 15 projektów z Polski zostało beneficjentami II Fazy Instrumentu MŚP.

Prace finansowane z grantu Komisji Europejskiej potrwają dwa lata. W tym czasie Billon, jako beneficjent programu Instrument MŚP, będzie mógł również korzystać ze wsparcia coachingowego, szkoleń, spotkań networkingowych, konferencji i targów.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej, z całkowitym budżetem wynoszącym prawie 80 miliardów euro. Spółka Billon Digital Services ubiegała się o dofinansowanie z II Fazy Instrumentu MŚP w ramach pilotażu Europejskiej Rady ds. Innowacji, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących i wdrażających innowacje w życie.

(Źródło: informacja prasowa)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.