PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Transport
Inteligentny, zielony i zintegrowany transport
Kalendarz: Transport
<< Sie 2019 >>
pwścpsn
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Celem szczegółowym wyzwania Inteligentny, zielony i zintegrowany transport (Smart, Green and Integrated Transport) jest budowa zasobo-oszczędnego, przyjaznego dla środowiska i klimatu, bezpiecznego i bez zakłóceń europejskiego sytemu transportowego na potrzeby wszystkich obywateli, gospodarki i społeczeństwa.

Wyzwanie Transport w programie Horyzont 2020 dysponuje budżetem 6 339 mln euro na realizację szczegółowych działań zdefiniowanych wokół czterech kluczowych celów:

  • Zasobo-oszczędny transport chroniący środowisko. Celem jest zminimalizowanie wpływu systemów transportowych na klimat i środowisko (wliczając w to hałas i zanieczyszczenie powietrza) poprzez poprawę jego wydajności w wykorzystywaniu zasobów naturalnych oraz poprzez zmniejszenie jego zależności od paliw kopalnych.
  • Lepsza mobilność, mniejsze zatłoczenia, zwiększone bezpieczeństwo i ochrona. Celem jest pogodzenie wzrastających potrzeb mobilności ze zwiększoną płynnością transportu poprzez innowacyjne rozwiązania na rzecz wydajnych, bezpiecznych, trwałych i bez zakłóceniowych systemów transportowych dla wszystkich.
  • Globalne przewodnictwo europejskiego przemysłu transportowego. Celem jest wzmocnienie konkurencyjności i funkcjonowania europejskiego transportowego przemysłu wytwórczego i powiązanego z nim sektorów  usług w tym procesów logistycznych oraz utrzymanie wiodącej roli Europy w pewnych obszarach (np. lotnictwo).
  • Badania socjo-ekonomiczne, behawioralne oraz działania wyprzedzające na potrzeby tworzenia polityk. Celem jest wspieranie procesów tworzenia polityk transportowych, koniecznych dla promowania innowacji i spełniania wyzwań stawianych przez sektor transportowy oraz związanych z nim potrzeb społecznych.

Wyzwanie Transport  realizowane będzie w drodze konkurów ogłaszanych przez Komisję Europejską w dwuletnich Programach Pracy, z wyjątkiem Programu Pracy na rok 2020, który będzie jednoroczny.

Zagadnienia transportowe w programie Horyzont 2020 będą realizowane również w ramach partnerstw publiczno-prywatnych Clean Sky 2, Sesar 2, EGVI (European Green Vehicle Initiative) oraz Fuel Cells and Hydrogen.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone