PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Nauka z udziałem społeczeństwa
Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa
Kalendarz: Nauka
<< Sty 2020 >>
pwścpsn
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Cel szczegółowy NAUKA Z UDZIAŁEM SPOŁECZEŃSTWA I DLA SPOŁECZEŃSTWA (462,2 mln euro)

Celem tego programu jest budowanie efektywnej współpracy między nauką a społeczeństwem, w celu pozyskania nowych talentów dla badań i innowacji oraz połączenie doskonałości naukowej ze świadomością społeczną i odpowiedzialnością.
Program Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa (Science with and for society) przyczyni się do rozwiązania europejskich problemów społecznych wskazanych w Horyzoncie 2020, budowania potencjału i rozwijania innowacyjnych metod włączania nauki do społeczeństwa. Dzięki temu nauka będzie bardziej atrakcyjna (zwłaszcza dla młodych ludzi), zwiększy się  zainteresowanie społeczeństwa innowacjami i umożliwi się dalsze działania badawcze i innowacyjne.
W ramach programu wszystkie podmioty społeczne (naukowcy, obywatele, decydenci polityczni, biznesowi, organizacje trzeciego sektora, itp.) mają możliwość współpracy w trakcie całego procesu badań i innowacji w celu lepszego dostosowania zarówno procesu, jak i jego wyników do wartości, potrzeb i oczekiwań społeczeństwa europejskiego. Takie podejście do badań naukowych i innowacji nazwano odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami (RRI – Responsible Research and Innovation).

Odpowiedzialne badania i innowacje (RRI)
RRI ma na celu zapewnienie współpracy podmiotów społecznych podczas całego procesu badań naukowych i innowacji. W ujęciu ogólnym, RRI oznacza przewidywanie i ocenę potencjalnych skutków i oczekiwań społecznych w odniesieniu do badań naukowych i innowacji.
W praktyce, odpowiedzialne badania naukowe i innowacje składają się z projektowania i wdrażania polityki badań naukowych i innowacji, które będą:

  • szerzej zaangażować społeczeństwo w swoich działaniach badawczych i innowacyjnych,
  • zwiększać dostęp do wyników badań naukowych,
  • zapewniać równość płci, zarówno w procesie badawczym jak i zakresie prowadzonych badań,
  • uwzględniać wymiar etyczny,
  • promować formalną i nieformalną edukację w nauczaniu przedmiotów ścisłych.

 


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone