Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce (Climate Action, Environment, Resource Efficiency and Raw Materials) pozwolą na zwiększenie konkurencyjności Europy, zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego i dobrobytu. Z drugiej strony, jest to wyzwanie, które pozwoli gospodarce UE być bardziej przyjazną środowisku. Budżet wynosi 3 081,1 mln euro.
W ramach obszaru zostaną sfinansowane badania i innowacje, które uwzględniają:
- rozwiązania gospodarcze, które pozwolą na optymalizację zużycia surowców, wody oraz mają niewielki wpływ na zmiany klimatyczne
- ochronę i zrównoważone zarządzanie surowcami naturalnymi i ekosystemami
- zrównoważoną dostawę i zużycie surowców naturalnych, czyli takie wykorzystanie surowców, które odpowiada wymaganiom poziomowi zaludnienia, ale również nie niszczy naturalnych zasobów i ekosystemów na świecie.
Obecnie, wartość rynku eko-innowacji szacuje się na 1 bilion euro i uważa się, że wartość ta ma potroić się do roku 2030. Eko-innowacje mają zatem potencjał do zwiększenia konkurencyjności i poziomu zatrudnienia w Europie.
Badania w zakresie zmian klimatycznych, środowiska i wykorzystania surowców, przez swoją skalę i stopień skomplikowania, a także przez to, że zagadnienia te mają charakter międzynarodowy, wymagają działań w obrębie UE i poza jej granicami. Redukcja wykorzystania surowców oraz wpływu technologii na środowisko, przy jednoczesnym zwiększaniu konkurencyjności wymagać będzie szeroko zakrojonych zmian społecznych i technologicznych.
Badania i innowacje w tym obszarze obejmować będą:
- walkę ze zmianami klimatycznymi i przygotowanie do nich
- ochronę środowiska, zrównoważone wykorzystanie surowców, wody itp.
- zapewnienie zrównoważonych dostaw surowców (nie energetycznych i nie związanych z rolnictwem)
- stworzenie wszechstronnych i zrównoważonych systemów obserwacji i zbierania informacji o środowisku.