Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Prestiżowy grant ERC dla badaczki związanej z Polską Akademią Nauk

  • Opublikowano: 11 grudnia 2019
  • Autor: redakcja

Jak podróże studentów w renesansowej Europie wpłynęły na rozwój wiedzy i kultury? Tym tematem zajmie się prof. Valentina Lepri z Polskiej Akademii Nauk w ramach przyznanego jej przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych – ERC Consolidator Grant 2019 – w wysokości ponad 1,7 mln euro.

Prof. Valentina Lepri (fot. KPK PB UE)

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. Consolidator Grant ERC jest skierowany do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie. Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy.

Na opublikowanej we wtorek liście zdobywców tegorocznych Consolidator Grant znalazło się 301 naukowców z całej Europy. Badacze otrzymają w sumie 600 mln euro. Jeden z grantów będzie realizowany w Polsce – w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk przez prof. Valentinę Lepri. Badaczka otrzyma na jego realizację ponad 1,7 mln euro.

ERC dofinansuje jej projekt „From East to West, and Back Again: Student Travel and Transcultural Knowledge Production in Renaissance Europe (c. 1470 – c. 1620)” (Od wschodu do zachodu i z powrotem: podróże studentów i transkulturowa produkcja wiedzy w renesansowej Europie ok. 1470-1620). Prof. Lepri zbada, jak podróże studentów w renesansowej Europie wpłynęły na rozwój wiedzy i kultury. Ma być to pierwsze kompleksowe studium nad tworzeniem wiedzy międzykulturowej w Europie we wczesnej epoce nowożytnej.

– Bycie naukowcem to najlepszy zawód na świecie. Czuję ogromną wdzięczność dla Polski, bo tutaj dostałam szansę realizowania się jako badaczka – mówi prof. Valentina Lepri, cytowana w komunikacie PAN. – Jestem przekonana, że współpraca w ramach nagrodzonego projektu otworzy nowy, inspirujący rozdział w badaniach renesansu – podkreśla.

Prof. Valentina Lepri pochodzi z Włoch. Jest historykiem idei, a jej badania dotyczą renesansu. Była stypendystką m.in. w ośrodku studiów renesansowych Uniwersytetu Harvarda Villa I Tatti oraz laureatką unijnego grantu Maria Skłodowska-Curie.

PAN zwraca uwagę, że wśród zdobywców Consolidator Grant znalazła się także Polka, dr Anna Matysiak z Austriackiej Akademii Nauk, która składała wniosek z jednostką zagraniczną i planuje przeniesienie grantu do polskiej jednostki naukowej.

Najwięcej ERC Consolidator Grants  w tegorocznej edycji zdobyły projekty, które będą realizowane na uniwersytetach i jednostkach badawczych w Niemczech (52), Wielkiej Brytanii (50), Francji (43) i w Holandii (32). O granty ubiegało się blisko 2500 naukowców, z czego ok. 12 proc. je otrzymało. 31 proc. grantów trafiło do kobiet.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.