Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Jesienny Dzień z Horyzontem 2020 – jak dołączyć do „ligi mistrzów”

  • Opublikowano: 8 października 2019
  • Autor: redakcja

Prawie 230 osób wzięło udział  w zorganizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej jesiennej edycji  Dnia z Horyzontem 2020, który odbył się 8 października 2019 r. w warszawskim Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.  Tematem dnia informacyjnego były ostatnie konkursy w Horyzoncie 2020. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty projektu NMP Team „Rozpocznij swoją przygodę z Horyzontem”.

Spotkanie było okazją do zapoznania się z wybranymi przykładami polskich projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 oraz możliwościami aplikowania w ostatnich konkursach w latach 2019-2020.

Uczestników powitali prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej prof. Rajmund Bacewicz oraz dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE Zygmunt Krasiński, który przypomniał, że ostatnie konkursy w Horyzoncie 2020 to szansa na włączenie się do „ligi mistrzów”.  Podkreślił, że pomimo iż udział Polski w programie ramowym dochodzi do 1,15%, to zwiększa się dynamika – w okresie czerwiec 2018 – czerwiec 2019 dofinansowanie polskich projektów wzrosło o ponad 50%. Zaapelował, by zainteresowani uczestnictwem w programach ramowych korzystali z bezpłatnych usług Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE  oraz Sieci KPK – konsultacji wniosków, doradztwa ekspertów w zakresie przygotowania wniosków, mentoringu.

W imieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego głos zabrał Mateusz Gaczyński, który zwrócił uwagę, że w polskiej nauce jest wystarczająco dużo pieniędzy pod warunkiem, że jest się aktywnym w programach ramowych Unii Europejskiej.  Dodał, że  możliwości zarobkowania dla naukowców aktywnych w H2020 są niemałe i zachęcił do uczestnictwa w nadchodzącym programie Horyzont Europa, którego budżet będzie większy od budżetu H2020.

Po części oficjalnej moderator spotkania – red. Jan Stradowski z magazynu naukowego „Focus” ­– oddał głos beneficjentom programów ramowych, którzy podzielili się z zebranymi swoimi success stories oraz doświadczeniami w aplikowaniu o granty H2020.

Prorektor  ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy podkreślał, że istotnym czynnikiem sukcesu jest analiza potencjału – zarówno potencjału naukowców, jak i potencjału obszarów badawczych uczelni. Dodał, że jego uczelnia koncentruje się na dużych projektach, w których są liderem. Warto grać z najlepszymi – powiedział prof. Bosy.

Doświadczeniami z uczestnictwa w programach ramowych podzielił się też Piotr Dymarski z Mostostalu Warszawa. Mówił o cyfryzacji w budownictwie i o tym, jak na te potrzeby odpowiedział H2020. Trzy, wzajemnie uzupełnijące się projekty, wpasowały się idealnie w potrzeby Mostostalu Warszawa. Podkreślał jak istotna jest umiejętność „sprzedawania” siebie, by skutecznie znajdować partnerów do projektów. Jego zdaniem, program Horyzont 220 to korzyść w rozwoju firmy i w rozwoju własnym.

Ciekawy projekt ClairCity zaprezentowały Natalia Dziurowicz i Barbara Kosowska-Siwiec z UM Sosnowiec. Miasto nie ma potencjału badawczego, ale jesteśmy jednym z 6 ważnych partnerów, którzy pomagają naukowcom zdobywać dane – mówiły. Ich zdaniem  celem i sukcesem projektu jest szyta na miarę strategia dla miasta w obszarze poprawy jakości powietrza i zaangażowania  lokalnej społeczności.

Następnie eksperci KPK przestawili obszary Horyzontu 2020 i najbliższe konkursy. Jesienna edycja Dnia z Horyzontem 2020 była poświęcona głównie filarom: Wyzwania społeczne oraz Wiodąca pozycja w przemyśle.

Transmisję z tej części spotkania można obejrzeć online: https://www.youtube.com/watch?v=qyulIVlY1HI&feature=player_embedded

W dalszej części uczestnicy  wydarzenia mogli wziąć udział w krótkich równoległych sesjach tematycznych prowadzonych przez ekspertów KPK na temat wybranych działań w programie Horyzont 2020 i szczegółowych zasad aplikowania w otwartych konkursach.

Warto podkreślić, że zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi ewaluacji jednostek naukowych punkty za udział w projektach realizowanych w ramach Programów Ramowych UE liczy się podwójnie, a w przypadku grantów ERC –poczwórnie.

Osoby i zespoły mające pomysł na projekt oraz przygotowujące wnioski miały możliwość odbycia  indywidualnych konsultacji z ekspertami.

Nagrania tematycznych sesji równoległych wkrótce będą dostępne na naszym kanale w serwisie YouTube.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.