Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Europejskie Dni Badań i Innowacji: uroczysta ceremonia podpisania projektów Teaming

  • Opublikowano: 1 października 2019
  • Autor: redakcja
Przedstawiciele 14 zwycięskich projektów Teaming z komisarzem Carlosem Moedasem

24 września 2019 r., podczas European Research and Innovation Days odbyła się w Brukseli uroczysta ceremonia symbolicznego podpisania projektów Teaming. W tym prestiżowym konkursie granty zdobyły trzy projekty zgłoszone przez polskie jednostki naukowe: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych i Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Czytaj także: Trzy polskie ośrodki naukowe z europejskimi grantami Teaming

Koordynatorzy projektów i przedstawiciele partnerów projektów spotkali się z Dyrektorem Generalnym DG RTD, Jean-Eric Paquetem, jak również z innymi przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz z przedstawicielami innych projektów.

Dyrektor Paquet wykorzystał uroczystość podpisania projektów do przedstawienia głównego przesłania programu Teaming. Była to również okazja do dyskusji na temat wyzwań stojących przed każdym z projektów i nawiązania kontaktów pomiędzy laureatami programu.

Dodatkowo w czasie sesji konferencyjnej „ Bridging, Widening, Sharing: let’s Advance Europe together”, poświęconej znaczeniu wykorzystania doskonałości wszędzie tam, gdzie się ona pojawia, oraz kluczowej roli wszystkich zainteresowanych stron w rozwoju badań naukowych i innowacji w Europie, koordynatorzy projektów zostali zaproszeni na scenę, gdzie gratulował im komisarz Carlos Moedas oraz  członkini komitetu Parlamentu Europejskiego ds. środowiska (ENVI) Adina-Ioana Vălean. Uroczystość odbyła się w Centrum Kanaal w Brukseli.

Na zdjęciach:  ze strony KE dyplom podpisuje dyrektor generalny DG RTD Jean-Eric Paquet, w imieniu projektu ENSEMBLE3 – prof. Dorota Pawlak z Wydziału Chemii UW.

ENSEMBLE reprezentowane i koordynowane przez dr hab. Dorotę A. Pawlak, prof. nadzw. jest laureatem prestiżowego konkursu Komisji Europejskiej Teaming for Excellence w ramach programu Horyzont 2020. Celem projektu jest stworzenie Centrum Doskonałości (ang. Centre of Excellence). To ambitne przedsięwzięcie jest możliwe również dzięki programowi Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – Międzynarodowe Agendy Badawcze. Łącznie na stworzenie centrum zostanie przeznaczonych około 30 milionów euro.

Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 będzie prowadzić działalność w dziedzinie wzrostu kryształów oraz  projektowania i wytwarzania materiałów funkcjonalnych, które mogą znaleźć zastosowanie między innymi w nanofotonice, medycynie, telekomunikacji oraz fotowoltaice. Projekt jest realizowany przez wiodące polskie instytucje naukowe: Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technologii Materiałów Elektronowych i Uniwersytet Warszawski przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kluczową rolę w konsorcjum projektowym odgrywają również znaczące europejskie ośrodki naukowe, w tym  Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy) oraz Cooperative Research Center nanoGUNE Consolider (Hiszpania).

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.