Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polskie uniwersytety w Horyzoncie 2020 szukają nowych leków zwalczających duszność

  • Opublikowano: 18 kwietnia 2019
  • Autor: redakcja

Gdański Uniwersytet Medyczny wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i zagranicznymi partnerami projektu BETTER-B (Better Treatments for Refractory and Chronic Breathlessness) rozpoczął na początku 2019 r. badania mające na celu zmiany w leczeniu ciężkiej duszności u osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Projekt jest finansowany z unijnego programu na rzecz badań naukowych i innowacji Horyzont 2020.

BETTER-B  realizowany jest w konsorcjum, w którego skład wchodzą uczelnie z Polski, Niemiec, Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii oraz Europejskie Towarzystwo Oddechowe. Koordynatorem projektu jest  King’s College London. Budżet całego projektu wynosi 3 mln 790 tys. euro, wkład UE – 3 mln 770 tys. euro. Projekt zakończy się 31 grudnia 2022 r.

Duszność dotyka około 15 milionów ludzi w Europie, przy czym w przyszłości liczba ta może wzrosnąć. Nowy projekt badawczy Better Treatments for Refractory and Chronic Breathlessness (Lepsza terapia duszności przewlekłej i opornej na leczenie) składa się z kilku elementów. Po pierwsze – przeprowadzenie sondażu wśród lekarzy na temat obecnej praktyki i sposobu korzystania przez nich z dotychczasowych wytycznych. Po drugie – ocena skuteczności nowego leku dla osób, które cierpią na poważne zaburzenia związane z dusznością i przewlekłymi chorobami układu oddechowego przeprowadzona w pięciu krajach. Po trzecie – uruchomienie strony internetowej z najnowszymi informacjami na temat terapii dla pacjentów cierpiących na duszność oraz lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i innych osób opiekujących się osobami z wymienionymi schorzeniami. Po czwarte – na koniec realizacji programu przedstawienie nowego stanowiska europejskiego w sprawie leczenia duszności dla specjalistów w zakresie chorób układu oddechowego i opieki paliatywnej.

– Nasi partnerzy w programie BETTER-B wnieśli duży wkład pracy nad dusznością, badając zarówno leki, jak i metody terapii niefarmakologicznej. Pierwszym krokiem w leczeniu duszności jest zawsze próba zwalczenia choroby podstawowej i wykorzystanie wielu metod leczenia niefarmakologicznego opartych na dowodach naukowych. Gdy jednak przestają one działać, a duszność postępuje, wtedy wybór staje się ograniczony. W programie BETTER-B chcemy najpierw dostarczyć lepszych informacji o skutecznych (ale także – nieskutecznych) metodach leczenia, aby każdy mógł skorzystać z tej wiedzy. Jednocześnie będziemy badać nowy lek. Posiadamy wstępne dowody, że mirtazapina może łagodzić duszność (lek na depresję – red.). Teraz potrzebujemy jednak dowodów z prawidłowo przeprowadzonego badania klinicznego – komentuje prof. Irene Higginson z Cicely Saunders Institute, główna badaczka BETTER-B.

Dzięki wsparciu brytyjskiej organizacji charytatywnej Marie Curie zespół stwierdził już, że proponowana przez nich próba jest wykonalna. Mirtazapina jest szeroko stosowanym lekiem przeciwdepresyjnym, który dodatkowo jest niedrogi. Jest już stosowany również do łagodzenia niektórych rodzajów bólu. Część badań prowadzonych na małą skalę sugeruje, że może on pomagać w duszności, nawet jeśli pacjent ze zdiagnozowanym schorzeniem nie cierpi na depresję. Badanie dokładnie oceni wpływ leczenia mirtazapiną na pacjenta z dusznością, zwłaszcza na objawy oraz na koszty opieki zdrowotnej i społecznej.

Więcej informacji na temat badania BETTER-B można znaleźć na betterbreathe.eu.

(Źródło: GUM)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.