Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Horyzont 2020: Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2019
  • Autor: redakcja

Pod koniec marca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja „Program Horyzont 2020 – badania i innowacje na rzecz rozwoju rolnictwa i biogospodarki”. Celem wydarzenia było upowszechnienie informacji o projektach B+R+I realizowanych ze środków programu Horyzont 2020 oraz o możliwościach, jakie oferuje ten unijny program ramowy w zakresie prowadzenia międzynarodowych prac badawczo-rozwojowych.

– Od 2016 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi konsekwentne działania na rzecz zwiększania udziału polskich podmiotów w projektach z obszaru rolnictwa i biogospodarki, realizowanych w ramach Programu Horyzont 2020. Mamy na tym polu sukcesy – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki otwierając konferencję.

Było to kolejne wydarzenie z cyklu pn. „Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa”. Tym razem celem konferencji było upowszechnienie informacji o projektach B+R+I realizowanych ze środków Programu Horyzont 2020 oraz o możliwościach, jakie oferuje ten unijny program ramowy w zakresie prowadzenia międzynarodowych prac badawczo-rozwojowych. Spotkanie umożliwiło również wymianę wiedzy i doświadczeń, związanych z udziałem jednostek resortu rolnictwa w projektach Horyzont 2020, w celu pełniejszego wykorzystania potencjału programów ramowych UE dla rozwoju rolnictwa i biogospodarki w Polsce. Możliwości wsparcia polskich jednostek w ubieganiu się o środki z programu Horyzont 2020 przedstawione zostały przez ekspertów z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Podczas konferencji instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły projekty, w których uczestniczą, wskazując jednocześnie korzyści z ich realizacji. Dzięki współpracy w silnych, międzynarodowych konsorcjach badawczych, skupionych wokół istotnych dla rolnictwa i biogospodarki tematów, wzmacniany jest potencjał i pozycja polskich instytutów. Jednocześnie, rezultaty prac B+R prowadzonych w ramach projektów, mają – często bezpośrednie – przełożenie na praktykę gospodarczą, dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak bezpieczeństwo żywności, produkcja rolnicza, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii etc.

Konferencja była również okazją do przedstawienia roli i możliwości doradztwa rolniczego w projektach programu Horyzont 2020. Informację w tym obszarze przedstawiło Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, które bardzo aktywnie uczestniczy w projektach Horyzontu 2020.

– Kolejny okres programowania w obszarze badań i innowacji w rolnictwie będzie dla nas bardzo ważny, w szczególności biorąc pod uwagę skalę przyszłych środków oraz wzrastającą rolę Systemu Wiedzy i Innowacji Rolniczych, tzw. AKIS, w kolejnej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Zależy nam więc, aby nadzorowane przez MRiRW jednostki jak najlepiej przygotowały się do uczestnictwa w kolejnym programie ramowym – programie Europa Horyzont – podkreślił wiceminister Zarudzki zwracając uwagę na konieczność większego zaangażowania w przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej UE.

Odpowiedzią na ten postulat była dyskusja panelowa, w której wzięli udział eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego, instytutów badawczych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.

(Źródło: MRiRW)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.